2026-yil 3-aprel kuni O'zbekiston Bosh vazirining o'rinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Quchqorov Malayziyaning MIMOS Holding Sdn Bhd ilmiy-tadqiqot kompaniyasi bosh direktori Razman Jaafr bilan uchrashuv o'tkazdi. Muhokamalarda kompaniyalar rahbarlari, vazirlik vakillari va "O'zeltexsanoat" uyushmasi ishtirok etdi.
Tomonlar elektronika, elektrotexnika va yarimo'tkazgich sanoati sohasida hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildilar. Ilg'or texnologiyalarni joriy etish, innovatsion ekotizimni yaratish va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga alohida e'tibor qaratildi. Milliy kadrlar bazasini shakllantirish uchun mikrosxemalarni ishlab chiqish (IC-dizayn) bo'yicha o'qitish va maxsus treninglar tashkil etish bo'yicha chora-tadbirlar kelishib olindi.
MIMOS O'zbekistonda hamkorlikni kengaytirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga tayyorligini bildirdi. Uchrashuv yakunida tomonlar yuqori texnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatda yarimo'tkazgich sanoatini mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, tajriba almashish va birgalikda ishlashni davom ettirishga kelishib oldilar.

Узбекистан и MIMOS готовят прорыв в полупроводниках: новые технологии и обучение специалистов
3 апреля 2026 года заместитель Премьер-министра Узбекистана — министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров провёл рабочую встречу с генеральным директором малайзийской научно-исследовательской компании MIMOS Holding Sdn Bhd Разманом Джааффаром. В обсуждениях участвовали руководители компаний, представители министерства и Ассоциации «Узэлтехсаноат».
Стороны обсудили расширение сотрудничества в сфере электроники, электротехники и полупроводниковой промышленности. Особый акцент был сделан на внедрении передовых технологий, создании инновационной экосистемы и подготовке высококвалифицированных специалистов. Были согласованы меры по обучению и организации специализированных тренингов по разработке микросхем (IC-дизайн) для формирования национальной базы кадров.
MIMOS выразила готовность расширять сотрудничество и внедрять современные технологии в Узбекистане. По итогам встречи стороны договорились продолжить совместную работу, обмен опытом и реализацию перспективных проектов, нацеленных на развитие высоких технологий и укрепление полупроводниковой отрасли в стране.