2026-yil 3-aprel kuni O'zbekiston Bosh vazirining o'rinbosari – iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Quchqorov Malayziyaning MIMOS Holding Sdn Bhd ilmiy-tadqiqot kompaniyasi bosh direktori Razman Jaafr bilan uchrashuv o'tkazdi. Muhokamalarda kompaniyalar rahbarlari, vazirlik vakillari va "O'zeltexsanoat" uyushmasi ishtirok etdi.
Tomonlar elektronika, elektrotexnika va yarimo'tkazgich sanoati sohasida hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildilar. Ilg'or texnologiyalarni joriy etish, innovatsion ekotizimni yaratish va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga alohida e'tibor qaratildi. Milliy kadrlar bazasini shakllantirish uchun mikrosxemalarni ishlab chiqish (IC-dizayn) bo'yicha o'qitish va maxsus treninglar tashkil etish bo'yicha chora-tadbirlar kelishib olindi.
MIMOS O'zbekistonda hamkorlikni kengaytirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga tayyorligini bildirdi. Uchrashuv yakunida tomonlar yuqori texnologiyalarni rivojlantirish va mamlakatda yarimo'tkazgich sanoatini mustahkamlashga qaratilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, tajriba almashish va birgalikda ishlashni davom ettirishga kelishib oldilar.

Uzbekistan and MIMOS Prepare for Breakthrough in Semiconductors: New Technologies and Specialist Training
Meeting of ministers and company leaders opens the way for the development of microelectronics
On April 3, 2026, Deputy Prime Minister of Uzbekistan — Minister of Economy and Finance Jamshid Kuchkarov held a working meeting with the CEO of the Malaysian research company MIMOS Holding Sdn Bhd Razman Jaafar. The discussions were attended by company leaders, representatives of the ministry, and the Uzeltesanoat Association.
The parties discussed expanding cooperation in the fields of electronics, electrical engineering, and the semiconductor industry. Special emphasis was placed on the introduction of advanced technologies, the creation of an innovative ecosystem, and the training of highly qualified specialists. Measures were agreed upon for training and organizing specialized training in microcircuit design (IC design) to form a national talent pool.
MIMOS expressed its readiness to expand cooperation and introduce modern technologies in Uzbekistan. Following the meeting, the parties agreed to continue joint work, exchange experiences, and implement promising projects aimed at developing high technologies and strengthening the semiconductor industry in the country.