XVJ O'zbekiston valyuta bozorini rivojlantirishni qo'llab-quvvatladi va moslashuvchan kurs uchun choralarni taklif qildi
Ekspertlar taraqqiyotni baholadilar va bozor ishtirokchilari uchun infratuzilma va vositalarni kuchaytirishni tavsiya qildilar
2026-yil 18-27-mart kunlari Xalqaro valyuta jamg'armasi mutaxassislari O'zbekiston Markaziy bankida suzuvchi valyuta kursiga o'tishga bag'ishlangan missiyani o'tkazdilar. Ekspertlar valyuta bozorini rivojlantirish va me'yoriy-huquqiy bazada ijobiy o'zgarishlar, shuningdek, tashqi iqtisodiy sektorning diversifikatsiyasi va bozor ishtirokchilari uchun ichki infratuzilmaning mustahkamlanishini ta'kidladilar.
Shu bilan birga, ular tarkibiy cheklovlarni ko'rsatdilar: xorijiy investorlar hali mahalliy moliyaviy bozorlarda cheklangan tarzda ishtirok etadilar va institutsional baza — pensiya jamg'armalari, sug'urta va investitsiya kompaniyalari — shakllanish bosqichida. Ushbu segmentlarning rivojlanishi likvidlikni oshirishga va xavflarni yanada samarali taqsimlashga yordam beradi.
XVJ moslashuvchan kursga o'tishni qo'llab-quvvatlash uchun "market-meyking"ga qo'yiladigan talablarni qayta ko'rib chiqishni, valyuta xavfini himoya qilish uchun derivativlardan foydalanishni rag'batlantirishni, kontragent xavfini kamaytirish uchun "close-out netting"ni joriy etishni va qisqa muddatli valyuta vositalarini, shu jumladan bir kunlik forvardlar va svop operatsiyalarini kengaytirishni taklif qildi. Suzuvchi kurs iqtisodiyotga xomashyo narxlari va global moliyaviy muhitning o'zgarishiga tezroq moslashishga, tashqi zarbalarga chidamlilikni oshirishga va bozorni investorlar uchun yanada jozibador qilishga imkon beradi.

IMF Supported the Development of Uzbekistan's Currency Market and Proposed Measures for a Flexible Exchange Rate
Experts assessed the progress and recommended strengthening the infrastructure and tools for market participants
From March 18 to 27, 2026, specialists from the International Monetary Fund conducted a mission in the Central Bank of Uzbekistan dedicated to the transition to a floating exchange rate. Experts noted positive changes in the development of the currency market and regulatory framework, as well as the diversification of the foreign economic sector and the strengthening of the internal infrastructure for market participants.
At the same time, they pointed to structural limitations: foreign investors have limited participation in local financial markets, and the institutional base — pension funds, insurance and investment companies — is in the formation stage. The development of these segments will help increase liquidity and more effectively distribute risks.
To support the transition to a flexible exchange rate, the IMF proposed revising the requirements for "market-making", encouraging the use of derivatives to hedge currency risks, introducing "close-out netting" to reduce counterparty risks, and expanding short-term currency instruments, including overnight forwards and swap transactions. A floating exchange rate will allow the economy to adapt more quickly to fluctuations in commodity prices and the global financial environment, increase resilience to external shocks, and make the market more attractive to investors.