O'zbekistonda birinchi chorakda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi oshdi
2026-yilning yanvar-mart oylarida O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7 foizga oshdi, deb xabar berdi Energetika vazirligi. Uch oy ichida mamlakat jami 23,317 milliard kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqardi, bu 2025-yilning yanvar-mart oylariga nisbatan 1,471 milliard kVt⋅soatga ko‘pdir.
Iste’molchilarga elektr energiyasi yetkazib berish hajmi 20,163 milliard kVt⋅soatni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 262 million kVt⋅soatga yoki 1 foizga ko‘pdir. Ishlab chiqarishning o‘sishi mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish va yangi generatsiya ob’ektlarini ishga tushirish hisobiga ta’minlandi.
Vazirlik aholi va iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini barqaror energiya bilan ta’minlash bo‘yicha ishlar davom etayotganini ta’kidladi.

Electricity generation in Uzbekistan increased in the first quarter
In January–March 2026, electricity production in Uzbekistan increased by 7% compared to the same period last year, the Ministry of Energy reported. In total, the country produced 23.317 billion kWh in three months, which is 1.471 billion kWh more than in January–March 2025.
Electricity supply to consumers amounted to 20.163 billion kWh, exceeding last year's figure by 262 million kWh or 1%. The increase in production was ensured by the modernization of existing facilities and the introduction of new generating facilities.
The department emphasized that work continues to ensure a stable energy supply to the population and key sectors of the economy.