O'zbekistonda birinchi chorakda elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi oshdi
2026-yilning yanvar-mart oylarida O‘zbekistonda elektr energiyasi ishlab chiqarish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 7 foizga oshdi, deb xabar berdi Energetika vazirligi. Uch oy ichida mamlakat jami 23,317 milliard kVt⋅soat elektr energiyasi ishlab chiqardi, bu 2025-yilning yanvar-mart oylariga nisbatan 1,471 milliard kVt⋅soatga ko‘pdir.
Iste’molchilarga elektr energiyasi yetkazib berish hajmi 20,163 milliard kVt⋅soatni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 262 million kVt⋅soatga yoki 1 foizga ko‘pdir. Ishlab chiqarishning o‘sishi mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish va yangi generatsiya ob’ektlarini ishga tushirish hisobiga ta’minlandi.
Vazirlik aholi va iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini barqaror energiya bilan ta’minlash bo‘yicha ishlar davom etayotganini ta’kidladi.

Выработка электроэнергии в Узбекистане за первый квартал выросла
В январе–марте 2026 года производство электроэнергии в Узбекистане увеличилось на 7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщили в Министерстве энергетики. Всего за три месяца страна произвела 23,317 млрд кВт⋅ч, что на 1,471 млрд кВт⋅ч больше, чем в январе–марте 2025 года.
Поставки электроэнергии потребителям составили 20,163 млрд кВт⋅ч, превысив показатель прошлого года на 262 млн кВт⋅ч или на 1%. Рост производства обеспечен модернизацией существующих мощностей и вводом новых генерирующих объектов.
В ведомстве подчеркнули, что продолжаются работы по обеспечению стабильного энергоснабжения населения и ключевых отраслей экономики.