Eskrou bozorga egalik qilmoqda: O'zbekistonda minglab bitimlar xavfsiz hisoblar orqali o'tmoqda
O‘zbekiston Markaziy banki O‘zbekistonda eskrou-hisoblaridan foydalanish keskin oshgani haqida xabar berdi. Faqat 1-apreldan 7-aprelgacha bo‘lgan davrda yakunlangan va joriy operatsiyalarni ham qo‘shganda ularning umumiy soni 6156 taga yetdi, bu ushbu vositaning tez tarqalishidan dalolat beradi.
Asosiy ulush transport vositalari bilan bog‘liq bitumlarga to‘g‘ri keladi — 3904 ta operatsiya, ko‘chmas mulkka esa — 2252 ta. Umumiy sondan 5383 ta bitim yakunlangan, yana 773 tasi rasmiylashtirish jarayonida. Eng yuqori faollik Toshkentda, shuningdek, Farg‘ona va Samarqand viloyatlarida qayd etilgan.
Regulyatorning ta’kidlashicha, eskrou-hisoblarning ommaviyligi ularning xavfsizligi bilan izohlanadi: mablag‘lar bitim shartlari bajarilgunga qadar rezerv qilinadi, bu esa har ikki tomon uchun xavflarni kamaytiradi. Bunday mexanizm hisob-kitoblarning shaffofligini oshiradi va asta-sekin ko‘chmas mulk va avtomobillarni sotishda standartga aylanib bormoqda.

Эскроу захватывает рынок: в Узбекистане тысячи сделок проходят через безопасные счета
Центральный банк Узбекистана сообщил о резком росте использования эскроу-счетов в Узбекистан. Только за период с 1 по 7 апреля общее число операций, включая завершённые и текущие, достигло 6156, что говорит о быстром распространении этого инструмента.
Основная доля приходится на сделки с транспортом — 3904 операции, тогда как на недвижимость — 2252. Из общего числа уже завершены 5383 сделки, ещё 773 находятся в процессе оформления. Наибольшая активность зафиксирована в Ташкент, а также в Ферганской и Самаркандской областях.
В регуляторе отмечают, что популярность эскроу-счетов объясняется их безопасностью: средства резервируются до выполнения условий сделки, снижая риски для обеих сторон. Такой механизм повышает прозрачность расчётов и постепенно становится стандартом при купле-продаже недвижимости и автомобилей.