Eskrou bozorga egalik qilmoqda: O'zbekistonda minglab bitimlar xavfsiz hisoblar orqali o'tmoqda
O‘zbekiston Markaziy banki O‘zbekistonda eskrou-hisoblaridan foydalanish keskin oshgani haqida xabar berdi. Faqat 1-apreldan 7-aprelgacha bo‘lgan davrda yakunlangan va joriy operatsiyalarni ham qo‘shganda ularning umumiy soni 6156 taga yetdi, bu ushbu vositaning tez tarqalishidan dalolat beradi.
Asosiy ulush transport vositalari bilan bog‘liq bitumlarga to‘g‘ri keladi — 3904 ta operatsiya, ko‘chmas mulkka esa — 2252 ta. Umumiy sondan 5383 ta bitim yakunlangan, yana 773 tasi rasmiylashtirish jarayonida. Eng yuqori faollik Toshkentda, shuningdek, Farg‘ona va Samarqand viloyatlarida qayd etilgan.
Regulyatorning ta’kidlashicha, eskrou-hisoblarning ommaviyligi ularning xavfsizligi bilan izohlanadi: mablag‘lar bitim shartlari bajarilgunga qadar rezerv qilinadi, bu esa har ikki tomon uchun xavflarni kamaytiradi. Bunday mexanizm hisob-kitoblarning shaffofligini oshiradi va asta-sekin ko‘chmas mulk va avtomobillarni sotishda standartga aylanib bormoqda.

Escrow Captures the Market: Thousands of Transactions in Uzbekistan Go Through Secure Accounts
The Central Bank of Uzbekistan reported a sharp increase in the use of escrow accounts in Uzbekistan. In the period from April 1 to April 7 alone, the total number of transactions, including completed and ongoing ones, reached 6156, which indicates the rapid spread of this tool.
The main share falls on transactions with transport — 3904 operations, while on real estate — 2252. Of the total number, 5383 transactions have already been completed, and 773 are in the process of being processed. The greatest activity was recorded in Tashkent, as well as in the Fergana and Samarkand regions.
The regulator notes that the popularity of escrow accounts is explained by their security: funds are reserved until the terms of the transaction are fulfilled, reducing risks for both parties. This mechanism increases the transparency of settlements and is gradually becoming the standard for the sale and purchase of real estate and cars.