Prezidentlar National AI Hackathonida bo'lishdi
O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog'iston Prezidenti Qasim-Jomart Tokayev Buxoro universal sport majmuasida bo'lib o'tayotgan National AI Hackathonida ishtirok etishdi. Tadbir sun'iy intellekt va raqamli transformatsiya sohasidagi ishlanmalar namoyish etiladigan, shuningdek, texnologiyalarni iqtisodiyot va davlat boshqaruviga joriy etish istiqbollari muhokama qilinadigan mintaqaning asosiy maydonlaridan biriga aylandi.
Davlat rahbarlariga "Raqamli hukumat" tizimini va transport, bojxona, soliq, sog'liqni saqlash, ijtimoiy himoya, energetika, geologiya, qurilish va qishloq xo'jaligi uchun yechimlarni qamrab olgan keng ko'lamli raqamlashtirish natijalari taqdim etildi. Ta'kidlanishicha, sun'iy intellekt va raqamli xizmatlarni joriy etish davlat tuzilmalarining samaradorligini va fuqarolarga ko'rsatiladigan xizmatlar sifatini oshirib, xarajatlarni kamaytiradi va jarayonlarni tezlashtiradi.
Dasturning alohida bloki O'zbekiston va Qozog'iston startaplari ekotizimiga bag'ishlandi. Prezidentlarga KPI-COM, OSON, DATOX loyihalari, shuningdek, UZUM, TBC Bank, Aloqa Bank, HUMO va UZCARD kabi akseleratorlar va fintech o'yinchilarining ishlari ko'rsatildi. E'tibor markazida venchur bozorini rivojlantirish, yoshlar tadbirkorligini va raqamli bank ishini qo'llab-quvvatlash masalalari turdi. Tashrif yakunida yetakchilar hakaton ishtirokchilari va startap hamjamiyati vakillari bilan birgalikda suratga tushishdi.

ИИ-бум в Бухаре: Мирзиёев и Токаев лично оценили стартапы будущего
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев посетили National AI Hackathon, который проходит в универсальном спортивном комплексе Бухары. Мероприятие стало одной из ключевых площадок региона, где демонстрируются разработки в сфере искусственного интеллекта и цифровой трансформации, а также обсуждаются перспективы внедрения технологий в экономику и госуправление.
Главам государств представили результаты масштабной цифровизации, охватывающей систему «Цифровое правительство» и решения для транспорта, таможни, налоговой сферы, здравоохранения, социальной защиты, энергетики, геологии, строительства и сельского хозяйства. Отмечается, что внедрение ИИ и цифровых сервисов уже повышает эффективность госструктур и качество предоставляемых услуг гражданам, сокращая издержки и ускоряя процессы.
Отдельный блок программы был посвящён экосистеме стартапов Узбекистана и Казахстана. Президентам показали проекты KPI-COM, OSON, DATOX, а также работу акселераторов и финтех-игроков вроде UZUM, TBC Bank, Aloqa Bank, HUMO и UZCARD. В центре внимания оказались развитие венчурного рынка, поддержка молодёжного предпринимательства и цифрового банкинга. В завершение визита лидеры сделали совместное фото с участниками хакатона и представителями стартап-сообщества.