O'zbekiston jamoasi birinchi marta Act In Space xalqaro kosmik xakatonida ishtirok etib, darhol finalda ikkinchi o'rinni egallab, katta muvaffaqiyatga erishdi. Tanlovning milliy bosqichi Uzcosmos agentligi tomonidan tashkil etildi va Turin politexnika universiteti talabalaridan iborat NazarX jamoasi ichki saralashda g'olib bo'ldi.
Musobaqa finali Bordo shahrida (Fransiya) bo'lib o'tdi va 23 mamlakatdan 391 ta jamoani to'pladi. Ishtirokchilar kosmik texnologiyalar sohasidagi loyihalarni taqdim etdilar va O'zbekiston jamoasi modulli sun'iy yo'ldosh kontseptsiyasini taqdim etdi. Yarim finalda ular Tayvan, Fransiya, Qozog'iston va Marokash jamoalari bilan raqobatlashdilar, ular keyingi bosqichga chiqish uchun guruhda birinchi o'rinni egallashlari kerak edi.
Keskin kurash natijalariga ko'ra, NazarX o'z yarim finalida yetakchi bo'ldi va finalga yo'l oldi, u yerda turnirning eng kuchli besh jamoasi bilan uchrashdi. Natijada O'zbekiston loyihasi umumiy hisobda ikkinchi o'rinni egalladi va yosh muhandislarning yuqori tayyorgarlik darajasini va mamlakatning kosmik texnologiyalar va xalqaro ilmiy musobaqalar sohasidagi o'sib borayotgan salohiyatini tasdiqladi.

The Uzbekistan team participated in the international Act In Space space hackathon for the first time and immediately achieved resounding success, taking second place in the final. The national stage of the competition was organized by the Uzcosmos agency, and the NazarX team, consisting of students from the Turin Polytechnic University, won the internal selection.
The final of the competition was held in Bordeaux, France, and brought together 391 teams from 23 countries. Participants presented projects in the field of space technologies, and the Uzbek team presented the concept of a modular satellite. In the semi-finals, they competed with teams from Taiwan, France, Kazakhstan and Morocco, where it was necessary to take first place in the group to advance further.
As a result of a tense struggle, NazarX became the leader of its semi-final and reached the final, where it met with the five strongest teams in the tournament. As a result, the Uzbek project took second place overall, confirming the high level of training of young engineers and the country's growing potential in the field of space technologies and international scientific competitions.