O'zbekiston jamoasi birinchi marta Act In Space xalqaro kosmik xakatonida ishtirok etib, darhol finalda ikkinchi o'rinni egallab, katta muvaffaqiyatga erishdi. Tanlovning milliy bosqichi Uzcosmos agentligi tomonidan tashkil etildi va Turin politexnika universiteti talabalaridan iborat NazarX jamoasi ichki saralashda g'olib bo'ldi.
Musobaqa finali Bordo shahrida (Fransiya) bo'lib o'tdi va 23 mamlakatdan 391 ta jamoani to'pladi. Ishtirokchilar kosmik texnologiyalar sohasidagi loyihalarni taqdim etdilar va O'zbekiston jamoasi modulli sun'iy yo'ldosh kontseptsiyasini taqdim etdi. Yarim finalda ular Tayvan, Fransiya, Qozog'iston va Marokash jamoalari bilan raqobatlashdilar, ular keyingi bosqichga chiqish uchun guruhda birinchi o'rinni egallashlari kerak edi.
Keskin kurash natijalariga ko'ra, NazarX o'z yarim finalida yetakchi bo'ldi va finalga yo'l oldi, u yerda turnirning eng kuchli besh jamoasi bilan uchrashdi. Natijada O'zbekiston loyihasi umumiy hisobda ikkinchi o'rinni egalladi va yosh muhandislarning yuqori tayyorgarlik darajasini va mamlakatning kosmik texnologiyalar va xalqaro ilmiy musobaqalar sohasidagi o'sib borayotgan salohiyatini tasdiqladi.

Узбекистан ворвался в космическую элиту: серебро на международном хакатоне Act In Space
Команда Узбекистана впервые приняла участие в международном космическом хакатоне Act In Space и сразу добилась громкого успеха, заняв второе место в финале. Национальный этап конкурса был организован агентством Uzcosmos, а победу на внутреннем отборе одержала команда NazarX, состоящая из студентов Туринского политехнического университета.
Финал соревнования прошёл в Бордо, Франция, и собрал 391 команду из 23 стран. Участники представили проекты в сфере космических технологий, а узбекская команда презентовала концепцию модульного спутника. В полуфинале они конкурировали с командами из Тайваня, Франции, Казахстана и Марокко, где необходимо было занять первое место в группе для выхода дальше.
По итогам напряжённой борьбы NazarX стала лидером своего полуфинала и вышла в финал, где встретилась с пятью сильнейшими командами турнира. В результате узбекский проект занял второе место в общем зачёте, подтвердив высокий уровень подготовки молодых инженеров и растущий потенциал страны в области космических технологий и международных научных соревнований.