O'zbekistonda 1 iyuldan boshlab elektron tijoratni isloh qilish bo'yicha ikki yillik tajriba boshlanadi, uning doirasida bojxona omborlari orqali tovarlarni bojxona rasmiylashtirishning yangi tartibi joriy etiladi. Qaror prezident Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq qabul qilingan bo'lib, onlayn importni tartibga solish va raqamli savdo platformalarini nazoratini kuchaytirishga qaratilgan.
Yangi qoidalarga ko'ra, ayrim tovarlar toifalari yagona stavkalar bilan soliqqa tortiladi. Shunday qilib, smartfonlar, noutbuklar, planshetlar va maishiy elektronika qismining sotuv narxidan 5% miqdorida bojxona to'lovini oladi. Shuningdek, choynaklar va fendan tortib, audio texnika va ovoz chiqarish uskunalarigacha bo'lgan turli xil elektr jihozlari boj olinmaydigan import rejimida qoladi.
Kiyim-kechak, poyabzal va elektronika qismini o'z ichiga olgan yana 30 ga yaqin tovar toifalari uchun QQS va bojning umumiy stavkasi 3% miqdorida belgilanadi. Bunda soliq bazasi narxning pasaytirilgan taqdirda bojxona qiymati bo'yicha hisoblanadi, operatsiyalarni hisobga olish va aylanmani nazorat qilish bojxona va soliq organlariga birgalikda marketpleyslar va ombor operatorlari bilan yuklatiladi.

В Узбекистан с 1 июля стартует двухлетний эксперимент по реформе электронной коммерции, в рамках которого вводится новый порядок таможенного оформления товаров через бондовые склады. Решение принято в соответствии с постановлением президента Шавкат Мирзиёев и направлено на упорядочение онлайн-импорта и усиление контроля за цифровыми торговыми платформами.
Согласно новым правилам, отдельные категории товаров будут облагаться едиными ставками. Так, смартфоны, ноутбуки, планшеты и часть бытовой электроники получат таможенный платеж в размере 5% от стоимости продажи. Также без режима беспошлинного ввоза останутся различные электробытовые устройства — от чайников и фенов до аудиотехники и оборудования для воспроизведения звука.
Для ещё около 30 товарных категорий, включая одежду, обувь и часть электроники, устанавливается совокупная ставка НДС и пошлины в размере 3%. При этом налоговая база будет рассчитываться по таможенной стоимости в случае занижения цены, а учёт операций и контроль за оборотом возлагаются на таможенные и налоговые органы совместно с маркетплейсами и операторами складов.