Toshkent va Abu-Dabi iqtisodiy yaqinlikni kuchaytirmoqda: tomonlar investitsiyalar va sanoatdan tortib raqamli texnologiyalar, logistika, turizm va suv resurslarini boshqarishgacha bo‘lgan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini qamrab olgan muzokaralarning sermahsul bosqichini o‘tkazdi. Uchrashuvlar BAAning ikkita shahrida – Dubay va Abu-Dabida bo‘lib o‘tdi va kun tartibiga qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan o‘zaro hamkorlikning yanada amaliy bosqichiga o‘tish kiritildi.
Texnologik yo‘nalishga alohida e’tibor qaratildi. Raqamli transformatsiya, sun’iy intellektga asoslangan yechimlarni joriy etish, IT-infratuzilmani rivojlantirish va zamonaviy boshqaruv xizmatlarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi. Muzokaralarda BAAning iqtisodiy bloki va sun’iy intellekt va raqamli iqtisodiyot uchun mas’ul bo‘lgan idoralar, shuningdek, xalqaro investitsiya tashabbuslari va energetika sohalarini nazorat qiluvchi tuzilmalar ishtirok etdi.
Tomonlarning ma’lumotlariga ko‘ra, hamkorlik allaqachon 36 ta kelishuvga asoslangan va 2025-yil yakunlariga ko‘ra tovar ayirboshlash hajmi 1,25 milliard dollarga yetib, bir yil ichida 52 foizga o‘sgan. Qo‘shma investitsiya portfeli 20 milliard dollardan ortiq summaga teng 100 ga yaqin loyihani o‘z ichiga oladi, shu bilan birga 2025-yilning o‘zida BAA dan O‘zbekistonga kiritilgan investitsiyalar 1,5 milliard dollarni tashkil etdi, amirlik kapitali ishtirokidagi korxonalar soni esa 400 tadan oshdi.

Узбекистан и ОАЭ готовят проекты на десятки миллиардов
Ташкент и Абу-Даби усиливают экономическое сближение: стороны провели насыщенный раунд переговоров, охвативший ключевые направления сотрудничества — от инвестиций и промышленности до цифровых технологий, логистики, туризма и управления водными ресурсами. Встречи прошли сразу в двух городах ОАЭ — Дубае и Абу-Даби, а повестка включала переход к более практической фазе взаимодействия с акцентом на реализацию совместных проектов.
Отдельное внимание было уделено технологическому направлению. Обсуждались цифровая трансформация, внедрение решений на базе искусственного интеллекта, развитие IT-инфраструктуры и продвижение современных сервисов управления. В переговорах участвовали представители экономического блока ОАЭ и ведомств, отвечающих за ИИ и цифровую экономику, а также структуры, курирующие международные инвестиционные инициативы и энергетику.
По данным сторон, сотрудничество уже опирается на 36 соглашений, а товарооборот по итогам 2025 года достиг 1,25 млрд долларов, прибавив 52% за год. Совместный инвестиционный портфель насчитывает около 100 проектов на сумму свыше 20 млрд долларов, при этом только за 2025 год инвестиции из ОАЭ в Узбекистан составили 1,5 млрд долларов, а число предприятий с эмиратским капиталом превысило 400.