O'zbekiston va Yaponiya Japanistan madaniy ko'prigini ishga tushirmoqda: turizm va ommaviy axborot vositalari yangi bosqichga chiqmoqda
Tomonlar ijodiy industriyadagi qo'shma loyihalar va mamlakatlarni televideniye orqali targ'ib qilishni muhokama qildilar
O'zbekiston va Yaponiya madaniyat, ijodiy industriyalar va turizm sohasida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Japanistan qo'shma loyihasini ishga tushirishni muhokama qildilar. Muzokaralarni O'zbekiston Turizm qo'mitasi raisining o'rinbosari Sanjar Tajiyev Cool Japan yapon tashabbusi va XPJP Inc. media platformasi vakillari bilan olib bordi.
Uchrashuv davomida tomonlar ikki mamlakatning turistik salohiyatini birgalikda targ'ib qilish imkoniyatlarini ko'rib chiqdilar. Xususan, O'zbekistonda ham, Yaponiyada ham translyatsiya qilinadigan, turistik yo'nalishlarga o'zaro qiziqish uyg'otadigan tematik kontent va teleko'rsatuvlar yaratish g'oyasi muhokama qilindi.
Ommaviy axborot vositalari sohasidagi hamkorlikni kengaytirish va madaniy loyihalarni axborot makoniga integratsiya qilishga alohida e'tibor qaratildi. Ishtirokchilarning fikriga ko'ra, bu gumanitar aloqalarni mustahkamlashi va mamlakatlar o'rtasida turistik oqimlar o'sishiga yordam berishi, shuningdek, mintaqalarning xalqaro maydonda tanilishini oshirishi mumkin.

Uzbekistan and Japan launch the cultural bridge Japanistan: tourism and media reach a new level
The parties discussed joint projects in the creative industry and the promotion of countries through television
Uzbekistan and Japan discussed the launch of the joint project Japanistan, aimed at developing cooperation in the field of culture, creative industries and tourism. The negotiations were held by the Deputy Chairman of the Tourism Committee of Uzbekistan, Sanjar Tajiev, with representatives of the Japanese initiative Cool Japan and the media platform XPJP Inc.
During the meeting, the parties considered the possibilities of jointly promoting the tourism potential of the two countries. In particular, the idea of creating thematic content and television programs that will be broadcast both in Uzbekistan and in Japan, creating mutual interest in tourist destinations, was discussed.
A separate emphasis was placed on expanding media cooperation and integrating cultural projects into the information space. According to the participants, this can strengthen humanitarian ties and contribute to the growth of tourist flows between countries, as well as increase the recognition of regions in the international arena.