O'zbekistonda biznesni tekshirish raqamlashtirilmoqda: QR-kod inspektorni kiritish yoki kiritmaslikni hal qiladi
"Yagona davlat nazorati" tizimi orqali yangi tartib tadbirkorlarni noqonuniy tekshiruvlardan himoya qilishi kerak
O'zbekistonda biznesga nisbatan nazorat tadbirlarini ro'yxatga olishning yangi raqamli mexanizmi joriy etilmoqda. Endi barcha tekshiruvlar QR-kod va "Yagona davlat nazorati" tizimi orqali qayd etiladi. Tegishli farmonni prezident Shavkat Mirziyoyev imzoladi va u ma'muriy bosimni kamaytirish hamda davlat va tadbirkorlar o'rtasidagi hamkorlikning shaffofligini oshirishga qaratilgan.
1-avgustdan boshlab davlat xizmatchilari uchun biznes bilan har qanday aloqada - tekshiruvlar paytida ham, rasmiy uchrashuvlarda ham YaDN tizimining mobil ilovasidan foydalanish majburiy bo'ladi. Tekshiruvlar o'tkazish uchun qog'oz guvohnomalari bekor qilinadi va barcha hujjatlar raqamli formatga o'tkaziladi. Bundan tashqari, tekshiruvlarni hisobga olish elektron kitobini yuritish to'xtatiladi, uni "Biznes himoya" QR-kodi orqali onlayn ro'yxatga olish almashtiradi, bu harakatlarni real vaqtda qayd etadi.
Asosiy yangilik - agar ularning tashrifi tizimda QR-kod orqali ro'yxatdan o'tmagan bo'lsa, tadbirkorning tekshiruvchilarni kiritmaslik huquqi. Xuddi shunday, biznes YaDNda qayd etilmagan bo'lsa, suhbatdan bosh tortishi mumkin. 1-iyuldan boshlab yangi korxonani ro'yxatdan o'tkazishda tizimda avtomatik ravishda shaxsiy kabinet yaratiladi, bu esa raqamli nazoratni boshidanoq biznes yuritishning majburiy elementiga aylantiradi.

Business inspections in Uzbekistan go digital: QR code will decide whether to allow an inspector
The new procedure through the "Unified State Control" system should protect entrepreneurs from illegal inspections
A new digital mechanism for registering control measures against businesses is being introduced in Uzbekistan. Now all inspections will be recorded via QR code and the "Unified State Control" system. The corresponding decree was signed by President Shavkat Mirziyoyev and is aimed at reducing administrative pressure and increasing the transparency of interaction between the state and entrepreneurs.
From August 1, it will become mandatory for civil servants to use the ESC mobile application in any contact with businesses - both during inspections and at official meetings. Paper certificates for conducting inspections are canceled, and all documents are transferred to digital format. Additionally, the maintenance of the electronic inspection register is terminated, it will be replaced by online registration via the "Business himoya" ("Business Protection") QR code, which records actions in real time.
The main innovation is the right of an entrepreneur not to allow inspectors if their visit is not registered in the system via a QR code. Similarly, a business will be able to refuse a conversation if it is not recorded in the ESC. From July 1, when registering a new enterprise, a personal account will be automatically created in the system, which effectively makes digital control a mandatory element of doing business from the very start.