O'zbekistonda biznesni tekshirish raqamlashtirilmoqda: QR-kod inspektorni kiritish yoki kiritmaslikni hal qiladi
"Yagona davlat nazorati" tizimi orqali yangi tartib tadbirkorlarni noqonuniy tekshiruvlardan himoya qilishi kerak
O'zbekistonda biznesga nisbatan nazorat tadbirlarini ro'yxatga olishning yangi raqamli mexanizmi joriy etilmoqda. Endi barcha tekshiruvlar QR-kod va "Yagona davlat nazorati" tizimi orqali qayd etiladi. Tegishli farmonni prezident Shavkat Mirziyoyev imzoladi va u ma'muriy bosimni kamaytirish hamda davlat va tadbirkorlar o'rtasidagi hamkorlikning shaffofligini oshirishga qaratilgan.
1-avgustdan boshlab davlat xizmatchilari uchun biznes bilan har qanday aloqada - tekshiruvlar paytida ham, rasmiy uchrashuvlarda ham YaDN tizimining mobil ilovasidan foydalanish majburiy bo'ladi. Tekshiruvlar o'tkazish uchun qog'oz guvohnomalari bekor qilinadi va barcha hujjatlar raqamli formatga o'tkaziladi. Bundan tashqari, tekshiruvlarni hisobga olish elektron kitobini yuritish to'xtatiladi, uni "Biznes himoya" QR-kodi orqali onlayn ro'yxatga olish almashtiradi, bu harakatlarni real vaqtda qayd etadi.
Asosiy yangilik - agar ularning tashrifi tizimda QR-kod orqali ro'yxatdan o'tmagan bo'lsa, tadbirkorning tekshiruvchilarni kiritmaslik huquqi. Xuddi shunday, biznes YaDNda qayd etilmagan bo'lsa, suhbatdan bosh tortishi mumkin. 1-iyuldan boshlab yangi korxonani ro'yxatdan o'tkazishda tizimda avtomatik ravishda shaxsiy kabinet yaratiladi, bu esa raqamli nazoratni boshidanoq biznes yuritishning majburiy elementiga aylantiradi.

В Узбекистане проверки бизнеса уходят в цифру: QR-код решит, пускать ли инспектора
Новый порядок через систему «Единый государственный контроль» должен защитить предпринимателей от незаконных проверок
В Узбекистане вводится новый цифровой механизм регистрации контрольных мероприятий в отношении бизнеса. Теперь все проверки будут фиксироваться через QR-код и систему «Единый государственный контроль». Соответствующий указ подписан президентом Шавкатом Мирзиёевым и направлен на снижение административного давления и повышение прозрачности взаимодействия государства и предпринимателей.
С 1 августа для госслужащих станет обязательным использование мобильного приложения системы ЕГК при любых контактах с бизнесом — как при проверках, так и при официальных встречах. Бумажные удостоверения на проведение проверок отменяются, а все документы переводятся в цифровой формат. Дополнительно прекращается ведение электронной книги учета проверок, её заменит онлайн-регистрация через QR-код «Бизнес химоя» («Защита бизнеса»), который фиксирует действия в реальном времени.
Главное нововведение — право предпринимателя не допускать проверяющих, если их визит не зарегистрирован в системе через QR-код. Аналогично бизнес сможет отказаться от беседы, если она не зафиксирована в ЕГК. С 1 июля при регистрации нового предприятия автоматически будет создаваться личный кабинет в системе, что фактически делает цифровой контроль обязательным элементом ведения бизнеса с самого старта.