2026-yilning birinchi choragi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonning startap-ekotizimi bahosi $4,3 mlrdga yetdi va davr mobaynida 28,2% ga oshdi. Dealroom.co ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakat texnologik ekotizim qiymatining besh yillik o‘sish sur’atlari bo‘yicha dunyoda to‘rtinchi o‘rinni egallab, rivojlanayotgan bozorlarga ega qator mamlakatlarni ortda qoldirdi.
So‘nggi besh yil ichida sektor 7,89 baravar o‘sdi, bu esa dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biriga aylandi. Shu bilan birga, venchur investitsiyalar keskin tezlashdi: 2026-yilning birinchi choragida moliyalashtirish hajmi $132,6 mlnga yetdi, bu yillik hisobda qariyb 40 baravar ko‘pdir. Asosiy hissani fintex va korporativ dasturiy ta’minotdagi yirik bitimlar, jumladan Uzum’ga kiritilgan investitsiyalar ta’minladi.
Bozor tuzilmasi fintex, e-commerce va korporativ DTa’minot ustunligini, shuningdek edtech segmentining o‘sishini ko‘rsatmoqda. Tahlilchilar ta’kidlashicha, O‘zbekiston asta-sekin xarajatlari past va davlat tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanadigan mintaqaviy texnologik hab sifatida shakllanmoqda, investitsion dinamika esa 2024-yildan buyon barqaror o‘suvchi trendni namoyish etmoqda.

Uzbekistan broke into the global top 5 for startup ecosystem growth
A record inflow of investment and a sharp surge in the venture market propelled the country into the ranks of global leaders
Uzbekistan's startup ecosystem reached a valuation of $4.3 billion in the first quarter of 2026, increasing by 28.2% over the period. According to Dealroom.co, the country ranked fourth in the world in terms of the five-year growth rate of its technology ecosystem's value, surpassing a number of emerging-market countries.
Over the past five years, the sector has grown 7.89 times, one of the highest rates in the world. At the same time, venture investment accelerated sharply: in the first quarter of 2026, funding volume reached $132.6 million, nearly 40 times higher year-on-year. The main contribution came from major deals in fintech and enterprise software, including investments in Uzum.
The market structure shows the dominance of fintech, e-commerce, and enterprise software, as well as growth in the edtech segment. Analysts note that Uzbekistan is gradually emerging as a regional technology hub with low costs and active government support, while investment momentum since 2024 has demonstrated a steady upward trend.