Toshkent va Seul parlamentlar darajasida yaqinlashmoqda: O'zbekiston va Koreya nimalar tayyorlamoqda
Tomonlar hamkorlikning yangi formatlarini, iqtisodiyotdan madaniyatgacha va kelishuvlar ustidan nazoratni kuchaytirishni muhokama qildilar
Toshkentda O‘zbekiston Senatining Xalqaro munosabatlar qo‘mitasi raisi Alisher Agzamxodjayev Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi delegatsiyasi rahbari An Do Gyeom bilan uchrashdi. Muzokaralarning asosiy mavzusi ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni kengaytirish va parlamentlararo muloqotni mustahkamlash bo‘ldi.
Tomonlar qonun chiqaruvchi organlar o‘rtasida muntazam uchrashuvlar va qo‘shma platformalarni o‘z ichiga olgan tizimli aloqalar allaqachon yo‘lga qo‘yilganligini ta’kidladilar. Xususan, Toshkentda bo‘lib o‘tgan va ishonch hamda muvofiqlashtirishni rivojlantirish uchun samarali format deb topilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Koreya Respublikasi parlament rahbarlarining uchinchi yig‘ilishi muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida yangi tashabbuslar taklif etildi: do‘stlik guruhlarini faollashtirish, erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish va tegishli qo‘mitalar ishini kengaytirish. Madaniy hamkorlik, jumladan, muzeylar o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar va mamlakatlar o‘rtasidagi mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish alohida ta’kidlandi.

Ташкент и Сеул сближаются на уровне парламентов: что готовят Узбекистан и Корея
Стороны обсудили новые форматы сотрудничества, от экономики до культуры и усиления контроля за соглашениями
В Ташкенте прошла встреча главы комитета Сената Узбекистана по международным отношениям Алишера Агзамходжаева с делегацией Национальной Ассамблеи Республики Корея во главе с Ан До Голем. Основной темой переговоров стало расширение стратегического партнёрства между двумя странами и укрепление межпарламентского диалога.
Стороны отметили, что между законодательными органами уже выстроен системный контакт, включая регулярные встречи и совместные площадки. В частности, обсуждалось третье заседание руководителей парламентов стран Центральной Азии и Республики Корея, прошедшее в Ташкенте и признанное эффективным форматом для развития доверия и координации.
В ходе переговоров предложены новые инициативы: активизация групп дружбы, усиление парламентского контроля за выполнением достигнутых соглашений и расширение работы профильных комитетов. Отдельно затронуто культурное сотрудничество, включая взаимодействие музеев и развитие региональных связей между странами.