Sun'iy intellekt tibbiyotdan bankgacha bo'lgan asosiy sohalarga joriy etilmoqda, bozor esa 1,5 milliard dollarga yetkazilishi rejalashtirilgan
O'zbekistonda yaqin ikki yil ichida sun'iy intellekt sohasida 200 ga yaqin loyihani ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o'rinbosari Oleg Pekos Toshkentda bo'lib o'tgan "Innoprom. Markaziy Osiyo" ko'rgazmasi doirasidagi sessiyada ma'lum qildi. Hozirda mamlakatda 100 dan ortiq tashabbus amalga oshirilmoqda, ularning sonini 2027 yil oxirigacha ikki barobar oshirish rejalashtirilgan.
Sun'iy intellektni joriy etishning asosiy yo'nalishlari sog'liqni saqlash, ta'lim, transport, energetika, bank sektori va bojxona jarayonlarini o'z ichiga oladi. Bir nechta modellarni birlashtirib, tayyor mahsulotlarni yaratadigan amaliy yechimlarga e'tibor qaratilmoqda. Loyihalarning o'rtacha qiymati 200-300 ming dollarga baholanmoqda, kutilayotgan daromad esa 1-3 yilni tashkil etadi.
Kadrlar tayyorlashga alohida e'tibor qaratilgan. BAA bilan hamkorlikda "Five Million Uzbek AI Prompters" dasturi amalga oshirilmoqda, uning doirasida millionlab maktab o'quvchilari, talabalar, o'qituvchilar va davlat xizmatchilarini o'qitish rejalashtirilgan. Ilgari tasdiqlangan 2030 yilgacha sun'iy intellektni rivojlantirish strategiyasi mamlakatning sun'iy intellektga tayyorlik bo'yicha dunyoning top-50 taligiga kirishini va texnologiyalar bozorini 1,5 milliard dollarga yetkazishni nazarda tutadi.

В Узбекистане в ближайшие два года планируют запустить порядка 200 проектов в сфере искусственного интеллекта. Об этом сообщил первый заместитель министра цифровых технологий Олег Пекось на сессии в рамках выставки «Иннопром. Центральная Азия» в Ташкенте. Уже сейчас в стране реализуется более 100 инициатив, а их число планируется удвоить к концу 2027 года.
Основные направления внедрения ИИ включают здравоохранение, образование, транспорт, энергетику, банковский сектор и таможенные процессы. Делается ставка на прикладные решения, которые объединяют несколько моделей и создают готовые продукты. Средняя стоимость проектов оценивается в 200–300 тысяч долларов, при этом ожидаемая окупаемость составляет 1–3 года.
Отдельный акцент сделан на подготовке кадров. Совместно с ОАЭ реализуется программа Five Million Uzbek AI Prompters, в рамках которой планируется обучить миллионы школьников, студентов, педагогов и госслужащих. Ранее утверждённая стратегия развития ИИ до 2030 года предполагает вхождение страны в топ-50 мира по готовности к ИИ и достижение рынка технологий на уровне 1,5 млрд долларов.