Sun'iy intellekt tibbiyotdan bankgacha bo'lgan asosiy sohalarga joriy etilmoqda, bozor esa 1,5 milliard dollarga yetkazilishi rejalashtirilgan
O'zbekistonda yaqin ikki yil ichida sun'iy intellekt sohasida 200 ga yaqin loyihani ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu haqda Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o'rinbosari Oleg Pekos Toshkentda bo'lib o'tgan "Innoprom. Markaziy Osiyo" ko'rgazmasi doirasidagi sessiyada ma'lum qildi. Hozirda mamlakatda 100 dan ortiq tashabbus amalga oshirilmoqda, ularning sonini 2027 yil oxirigacha ikki barobar oshirish rejalashtirilgan.
Sun'iy intellektni joriy etishning asosiy yo'nalishlari sog'liqni saqlash, ta'lim, transport, energetika, bank sektori va bojxona jarayonlarini o'z ichiga oladi. Bir nechta modellarni birlashtirib, tayyor mahsulotlarni yaratadigan amaliy yechimlarga e'tibor qaratilmoqda. Loyihalarning o'rtacha qiymati 200-300 ming dollarga baholanmoqda, kutilayotgan daromad esa 1-3 yilni tashkil etadi.
Kadrlar tayyorlashga alohida e'tibor qaratilgan. BAA bilan hamkorlikda "Five Million Uzbek AI Prompters" dasturi amalga oshirilmoqda, uning doirasida millionlab maktab o'quvchilari, talabalar, o'qituvchilar va davlat xizmatchilarini o'qitish rejalashtirilgan. Ilgari tasdiqlangan 2030 yilgacha sun'iy intellektni rivojlantirish strategiyasi mamlakatning sun'iy intellektga tayyorlik bo'yicha dunyoning top-50 taligiga kirishini va texnologiyalar bozorini 1,5 milliard dollarga yetkazishni nazarda tutadi.

AI Leap in Uzbekistan: The Country Prepares Around 200 Projects and Sets Ambitious Goals Until 2030
Artificial intelligence is being introduced into key sectors - from medicine to banking, and the market is planned to reach $1.5 billion
Uzbekistan plans to launch about 200 projects in the field of artificial intelligence in the next two years. This was announced by the First Deputy Minister of Digital Technologies, Oleg Pekos, at a session within the framework of the "Innoprom. Central Asia" exhibition in Tashkent. More than 100 initiatives are already being implemented in the country, and their number is planned to double by the end of 2027.
The main areas of AI implementation include healthcare, education, transport, energy, the banking sector, and customs processes. The focus is on applied solutions that combine several models and create ready-made products. The average cost of projects is estimated at $200–300 thousand, with an expected payback period of 1–3 years.
Special emphasis is placed on personnel training. In cooperation with the UAE, the Five Million Uzbek AI Prompters program is being implemented, which plans to train millions of schoolchildren, students, teachers, and civil servants. The previously approved AI development strategy until 2030 envisages the country entering the world's top 50 in AI readiness and achieving a technology market level of $1.5 billion.