"Toshkent" Respublika fond birjasi rahbariyati Raiffeisen Bank International vakillari bilan muzokaralar o'tkazdi, unda O'zbekiston kapital bozorini rivojlantirish va xalqaro moliyaviy o'yinchilarning ishtirokini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Asosiy e'tibor investitsion jozibadorlikni oshirish va zamonaviy moliyaviy yechimlarni joriy etishga qaratildi.
Uchrashuv ma'lumotlariga ko'ra, RBI O'zbekiston bozoriga depozitariy bank sifatida kirish imkoniyatini, shuningdek, mahalliy brokerlar orqali savdolarda ishtirok etishni ko'rib chiqmoqda. Likvidlikni oshirish, investorlar bazasini kengaytirish va qimmatli qog'ozlarni hisoblash va saqlashning xalqaro standartlarini joriy etish masalalari alohida muhokama qilindi.
Raiffeisen Bank International allaqachon Markaziy va Sharqiy Yevropa bozorlarida faoliyat yuritadi va markaziy depozitariylar bilan to'g'ridan-to'g'ri integratsiya qilish uchun infratuzilmaga ega. Bu xorijiy investorlarning O'zbekiston fond bozoriga kirishini soddalashtirishi va uning global moliyaviy tizimga integratsiyasini oshirishi mumkin.

European Bank May Become Custodian and Connect to the Country's Stock Market Infrastructure
The management of the Republican Stock Exchange "Toshkent" held negotiations with representatives of Raiffeisen Bank International, during which the development of Uzbekistan's capital market and the expansion of international financial players' participation were discussed. The main focus was on increasing investment attractiveness and implementing modern financial solutions.
According to the meeting, RBI is considering entering the Uzbek market as a custodial bank, as well as participating in trading through local brokers. Separately, issues of increasing liquidity, expanding the investor base, and implementing international standards for securities settlement and storage were discussed.
Raiffeisen Bank International already operates in the markets of Central and Eastern Europe and has the infrastructure for direct integration with central depositories. This could simplify foreign investors' access to the Uzbek stock market and increase its integration into the global financial system.