"Toshkent" Respublika fond birjasi rahbariyati Raiffeisen Bank International vakillari bilan muzokaralar o'tkazdi, unda O'zbekiston kapital bozorini rivojlantirish va xalqaro moliyaviy o'yinchilarning ishtirokini kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Asosiy e'tibor investitsion jozibadorlikni oshirish va zamonaviy moliyaviy yechimlarni joriy etishga qaratildi.
Uchrashuv ma'lumotlariga ko'ra, RBI O'zbekiston bozoriga depozitariy bank sifatida kirish imkoniyatini, shuningdek, mahalliy brokerlar orqali savdolarda ishtirok etishni ko'rib chiqmoqda. Likvidlikni oshirish, investorlar bazasini kengaytirish va qimmatli qog'ozlarni hisoblash va saqlashning xalqaro standartlarini joriy etish masalalari alohida muhokama qilindi.
Raiffeisen Bank International allaqachon Markaziy va Sharqiy Yevropa bozorlarida faoliyat yuritadi va markaziy depozitariylar bilan to'g'ridan-to'g'ri integratsiya qilish uchun infratuzilmaga ega. Bu xorijiy investorlarning O'zbekiston fond bozoriga kirishini soddalashtirishi va uning global moliyaviy tizimga integratsiyasini oshirishi mumkin.

Руководство Республиканской фондовой биржи «Тошкент» провело переговоры с представителями Raiffeisen Bank International, в ходе которых обсуждалось развитие рынка капитала Узбекистана и расширение участия международных финансовых игроков. Основной акцент сделан на повышение инвестиционной привлекательности и внедрение современных финансовых решений.
По данным встречи, RBI рассматривает возможность выхода на рынок Узбекистана в роли кастодиального банка, а также участие в торгах через локальных брокеров. Отдельно обсуждались вопросы увеличения ликвидности, расширения базы инвесторов и внедрения международных стандартов расчётов и хранения ценных бумаг.
Raiffeisen Bank International уже работает на рынках Центральной и Восточной Европы и обладает инфраструктурой для прямой интеграции с центральными депозитариями. Это может упростить доступ иностранных инвесторов к узбекскому фондовому рынку и повысить его интеграцию в глобальную финансовую систему.