O'zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Yaponiya Aso Shoji kompaniyasi prezidenti Masahiro Aso bilan muzokaralar o'tkazdi. Uchrashuv O'zbekiston va Yaponiya o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish va o'zaro hamkorlikning yangi yo'nalishlarini izlashga bag'ishlandi.
Asosiy e'tibor iqtisodiyotdagi qo'shma tashabbuslarni kengaytirish va ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlashga qaratildi. Tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirish va ikki davlat ishbilarmon doiralari o'rtasidagi aloqalarni faollashtirish salohiyatini muhokama qildilar, bu esa o'zaro savdo va investitsiyalar o'sishiga yordam berishi kerak.
Muzokaralar yakunida Yaponiya kompaniyalari bilan hamkorlikni rivojlantirish O'zbekiston iqtisodiyoti uchun qo'shimcha harakatlantiruvchi kuch bo'lishi va mamlakatning xalqaro ishlab chiqarish va savdo zanjirlaridagi ishtirokini kuchaytirishi mumkinligi ta'kidlandi.

Узбекистан обсудил новые проекты с Aso Shoji
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл переговоры с президентом японской компании Aso Shoji Масахиро Асо. Встреча была посвящена развитию торгово-экономического сотрудничества и поиску новых направлений взаимодействия между Узбекистаном и Японией.
Основной акцент сделан на расширении совместных инициатив в экономике и укреплении деловых связей. Стороны обсудили потенциал углубления партнёрства и активизации контактов между бизнес-кругами двух стран, что должно способствовать росту взаимной торговли и инвестиций.
По итогам переговоров отмечено, что развитие сотрудничества с японскими компаниями может стать дополнительным драйвером для экономики Узбекистана и усилить присутствие страны в международных производственных и торговых цепочках.
Aso Shoji — это японская компания, деятельность которой связана с торговлей и экономическим сотрудничеством.