Uzbekistan Global Cinema Weekend'ni ishga tushirmoqda: kino va turizmga e'tibor
O'zbekistonda kino sanoati va turizmni rivojlantirishga qaratilgan yangi Global Cinema Weekend platformasi ishga tushirilgani e'lon qilindi. Turizm qo'mitasi huzuridagi Milliy PR-markazi va Global Tech Weekend Tashkent 2026 tashkilotchilari o'rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi, ushbu tashabbus shu doirada amalga oshiriladi.
Tadbir 15-17-may kunlari bo'lib o'tadi va hukumat, kino biznesi va xalqaro ijodiy hamjamiyat vakillarini birlashtiradi. Platforma prodyuserlar, rejissyorlar va investorlar o'rtasida muzokaralar olib borish uchun joy bo'ladi, shuningdek, mamlakatni istiqbolli suratga olish joyi sifatida targ'ib qilish va uzoq muddatli hamkorlikni shakllantirish imkonini beradi.
Kino turizmiga alohida e'tibor qaratilgan – filmlarning mashhurligi sayyohlarni va investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradigan yo'nalish. Tashkilotchilar yirik studiyalarni, shu jumladan Gollivud vakillarini qiziqtirishni va mamlakatning global kino sanoatiga integratsiyasini kuchaytirishni kutmoqdalar. Loyihani har yili o'tkaziladigan tadbirlar va xalqaro ekspertlar ishtirokida doimiy ravishda rivojlantirish rejalashtirilgan.

В Узбекистан объявили о запуске новой платформы Global Cinema Weekend, которая нацелена на развитие киноиндустрии и туризма. Меморандум о сотрудничестве подписали Национальный PR-центр при Комитете по туризму и организаторы Global Tech Weekend Tashkent 2026, в рамках которого и пройдёт инициатива.
Мероприятие состоится 15–17 мая и объединит представителей власти, кинобизнеса и международного креативного сообщества. Платформа станет местом для переговоров между продюсерами, режиссёрами и инвесторами, а также позволит продвигать страну как перспективную локацию для съёмок и формировать долгосрочные партнёрства.
Отдельный акцент сделан на кинотуризме — направлении, где популярность фильмов помогает привлекать туристов и инвестиции. Организаторы рассчитывают заинтересовать крупные студии, включая представителей Голливуда, и усилить интеграцию страны в глобальную киноиндустрию. Проект планируют развивать на постоянной основе с ежегодными мероприятиями и участием международных экспертов.