Uzbekistan "yashil" vodorodga qiziqmoqda: yangi energetikaga yo'l
O'zbekistonda "Clean Hydrogen for Uzbekistan" tashabbusi doirasida "yashil" vodorod texnologiyalarini o'rganish dasturi boshlandi. Loyihada Energetika vazirligi va Qayta tiklanuvchi energiya manbalari milliy ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari Global Green Growth Institute ko'magida ishtirok etmoqda.
Dasturning asosiy maqsadi vodorod energetikasi bozorini yaratish bo'yicha jahon tajribasini, shu jumladan qonunchilik va texnologik yondashuvlarni o'rganishdir. Vodorodni ishlab chiqarish, saqlash va sanoatga integratsiya qilish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda. Koreya Respublikasi tajribasi asosiy misol sifatida ko'rib chiqilmoqda.
"Yashil" vodorod qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda elektroliz usuli bilan olinadi, bu esa uglerod izini kamaytirishga imkon beradi. O'zbekiston ushbu texnologiyani kam uglerodli iqtisodiyotga o'tish va energetika tizimini modernizatsiya qilish vositalaridan biri sifatida ko'rib chiqmoqda, shuningdek, ushbu sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан присматривается к «зелёному» водороду: курс на новую энергетику
В Узбекистане стартовала программа изучения технологий «зелёного» водорода в рамках инициативы Clean Hydrogen for Uzbekistan. В проекте участвуют специалисты Министерства энергетики и Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при поддержке Global Green Growth Institute.
Основная цель программы — изучение мирового опыта создания рынка водородной энергетики, включая законодательные и технологические подходы. Особое внимание уделяется вопросам производства, хранения и интеграции водорода в промышленность. В качестве ключевого примера рассматривается опыт Республики Корея.
«Зелёный» водород получают методом электролиза с использованием энергии из возобновляемых источников, что позволяет снизить углеродный след. Узбекистан рассматривает эту технологию как один из инструментов перехода к низкоуглеродной экономике и модернизации энергетической системы, а также планирует расширять международное сотрудничество в этой сфере.