O'zbekiston Markaziy banki stavkani 14% darajasida saqlab qoldi: inflyatsiyani qat'iy siyosat bilan "siqib chiqarishga" qaror qilindi
Regulyator narxlarning pasayishi sekinlashayotganini ko'rmoqda va zarurat tug'ilganda shartlarni kuchaytirishga tayyor
O‘zbekiston Markaziy banki 29-apreldagi yig‘ilish yakunlari bo‘yicha asosiy stavkani yillik 14% darajasida saqlab qoldi. Qaror inflyatsiyani pasaytirish tendensiyasini mustahkamlash uchun qat’iy pul-kredit sharoitlarini saqlab turish zarurati bilan izohlandi, chunki so‘nggi oylarda uning sur’atlari sekinlasha boshlagan edi.
Regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida yillik inflyatsiya 7,1%, bazaviy inflyatsiya esa 5,7% ni tashkil etdi. 2026-yil oxiriga kelib bu ko‘rsatkich taxminan 6,5% darajasida bo‘lishi kutilmoqda. Shu bilan birga, narxlar xavfi saqlanib qolmoqda, jumladan, tashqi omillar – geosiyosat, neft va oziq-ovqat narxlarining mumkin bo‘lgan o‘sishi, shuningdek, logistika xarajatlarining oshishi tufayli.
Shu bilan birga, iqtisodiyot barqaror o‘sishni namoyish etmoqda: birinchi chorakda YaIM 8,7% ga o‘sdi, yil uchun prognoz esa 7–7,5% gacha oshirildi. O‘sishni xizmatlar, qurilish, savdo va investitsiyalar oqimi qo‘llab-quvvatlamoqda. Markaziy bank qat’iy siyosatni saqlab qolishga va zarurat tug‘ilganda uni kuchaytirishga tayyorligini ta’kidladi, bu esa 5% lik inflyatsiya darajasiga erishishga qaratilgan.

The Central Bank of Uzbekistan maintained the key rate at 14% per annum following the meeting on April 29. The decision was explained by the need to maintain tight monetary conditions to consolidate the trend of declining inflation, the pace of which has begun to slow down in recent months.
According to the regulator, annual inflation in March was 7.1%, and core inflation was 5.7%. By the end of 2026, the indicator is expected to be around 6.5%. At the same time, price risks remain, including due to external factors – geopolitics, a possible increase in oil and food prices, and rising logistics costs.
The economy, meanwhile, shows confident growth: GDP increased by 8.7% in the first quarter, and the forecast for the year has been raised to 7–7.5%. Growth is supported by services, construction, trade, and investment inflows. The Central Bank emphasized that it is ready to maintain a tight policy and, if necessary, strengthen it to achieve the target inflation level of 5%.