O‘zbekiston energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni tasdiqladi. Tegishli farmonni Shavkat Mirziyoyev imzoladi. Hujjat qurilish, infratuzilmani modernizatsiya qilish va energiya iste’molini boshqarishga yangi talablarni joriy etadi, shuningdek, sohani raqamlashtirish va iqtisodiyotdagi yo‘qotishlarni kamaytirishni nazarda tutadi.
1-iyuldan boshlab barcha yangi davlat binolari C dan past bo‘lmagan energiya samaradorligi sinfiga mos kelishi kerak – bu qoida rekonstruksiyaga ham tegishli. Shu bilan birga, hukumat iste’molchilarni uzish hisobiga tejashga erishishni to‘g‘ridan-to‘g‘ri taqiqladi. Buning o‘rniga, ma’lumotlarni tahlil qilish tizimlari, AI va raqamli nazorat platformalari kabi zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga e’tibor qaratilgan.
O‘zbekiston Energetika samaradorligi milliy agentligi asosiy rol o‘ynaydi, u xususiy investitsiyalarni jalb qilish uchun energiya xizmatlari shartnomalari bo‘yicha kafolatlangan to‘lovlarni ta’minlaydi. Shu bilan birga, ta’lim dasturlari, iste’molchilar reytingi va energiya tejash bo‘yicha milliy harakat boshlanmoqda – bularning barchasi energiya xarajatlarini kamaytirishi va iqtisodiyotni resurslarga bo‘lgan talabning o‘sishiga tayyorlashi kerak.

Узбекистан запускает энергетическую перезагрузку: новые нормы, ИИ и запрет на отключения
Узбекистан утвердил масштабную программу повышения энергоэффективности. Соответствующий указ подписал Шавкат Мирзиёев. Документ вводит новые требования к строительству, модернизации инфраструктуры и управлению энергопотреблением, а также предусматривает цифровизацию отрасли и снижение потерь в экономике.
С 1 июля все новые государственные здания должны соответствовать классу энергоэффективности не ниже C — правило распространяется и на реконструкцию. При этом власти прямо запретили добиваться экономии за счёт отключения потребителей. Вместо этого акцент сделан на внедрении современных технологий, включая системы анализа данных, ИИ и цифровые платформы контроля.
Ключевую роль получит Национальное агентство по энергоэффективности Узбекистана, которое будет обеспечивать гарантированные выплаты по энергосервисным контрактам для привлечения частных инвестиций. Параллельно запускаются образовательные программы, рейтинг потребителей и национальное движение по энергосбережению — всё это должно снизить энергозатраты и подготовить экономику к росту спроса на ресурсы.