O‘zbekistonda aholining "yashil" energiya ishlab chiqarishdagi ishtiroki o‘sishda davom etmoqda. 2026-yilning birinchi choragida 45,2 ming jismoniy shaxs quyosh panellari yordamida ishlab chiqarilgan va tarmoqqa uzatilgan elektr energiyasi uchun subsidiya oldi. To‘lovlarning umumiy hajmi 73,982 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Eng ko‘p to‘lovlar Buxoro viloyatida qayd etildi – 16,5 mlrd so‘m. Keyingi o‘rinlarda Xorazm viloyati 13,3 mlrd so‘m va Qashqadaryo viloyati 9,1 mlrd so‘m bilan joylashgan. Dastur uy quyosh stansiyalarini o‘rnatish va umumiy energiya tizimiga ulanishni rag‘batlantiradi.
Mexanizm 2023-yil aprel oyida ishga tushirilgan "Quyoshli uy" tashabbusi doirasida ishlaydi. O‘z iste'molidan ortiqcha uzatilgan har bir kilovatt-soat elektr energiyasi uchun davlat 1000 so‘m to‘laydi. Mablag‘larni Soliq ilovasi orqali bank kartasiga chiqarish mumkin. Dastur qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish va aholining elektr energiyasi ishlab chiqarishdagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan.

В Узбекистане продолжается рост участия населения в генерации «зелёной» энергии. За первый квартал 2026 года 45,2 тыс. физических лиц получили субсидии за электроэнергию, произведённую с помощью солнечных панелей и переданную в сеть. Общий объём выплат составил 73,982 млрд сумов.
Наибольшие выплаты зафиксированы в Бухарской области — 16,5 млрд сумов. Далее следуют Хорезмская область с 13,3 млрд и Кашкадарьинская область с 9,1 млрд сумов. Программа стимулирует установку домашних солнечных станций и подключение к общей энергосистеме.
Механизм работает в рамках инициативы «Солнечный дом», запущенной в апреле 2023 года. За каждый киловатт-час электроэнергии, переданный сверх собственного потребления, государство выплачивает 1000 сумов. Средства можно вывести на банковскую карту через приложение Soliq. Программа направлена на развитие возобновляемой энергетики и расширение участия населения в производстве электроэнергии.