O'zbekistonda Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidovning Yaponiya Tashqi ishlar vaziri o'rinbosari Arfiya Eri bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muzokaralar ikki davlat o'rtasidagi kengaytirilgan strategik sheriklikni rivojlantirishga bag'ishlandi.
Tomonlar ilgari erishilgan oliy darajadagi kelishuvlarning bajarilishini muhokama qildilar va siyosiy muloqotni mustahkamlash bo'yicha keyingi qadamlarni belgiladilar. "Markaziy Osiyo + Yaponiya" formati va o'zaro hamkorlikni kengaytirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi.
"Yashil" rivojlanish, savdo-iqtisodiy hamkorlik va parlamentlararo aloqalar ustuvor yo'nalishlar qatorida belgilandi. Uchrashuv ishtirokchilari o'zaro ishonch va barqaror hamkorlik asosida uzoq muddatli sheriklikni rivojlantirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Узбекистан и Япония усиливают стратегическое партнёрство: в фокусе экономика и «зелёное» развитие
В Узбекистане прошла встреча министра иностранных дел Бахтиёр Саидов с заместителем главы МИД Япония Арфия Эри. Переговоры были посвящены развитию расширенного стратегического партнёрства между двумя странами.
Стороны обсудили выполнение ранее достигнутых договорённостей на высшем уровне и определили дальнейшие шаги по укреплению политического диалога. Отдельное внимание уделили формату «Центральная Азия + Япония» и перспективам расширения взаимодействия.
В числе приоритетов обозначены «зелёное» развитие, торгово-экономическое сотрудничество и межпарламентские связи. Участники встречи подтвердили готовность развивать долгосрочное партнёрство на основе взаимного доверия и устойчивого взаимодействия.