Uzbekistan va Germaniyaning MAURER kompaniyasi ko'priklar qurilishi va infratuzilmani rivojlantirishni muhokama qildi
Transport vaziri Germaniya delegatsiyasi bilan muzokaralar o'tkazdi
O‘zbekiston transport vaziri Ilhom Mahkamov Germaniyaning MAURER kompaniyasi delegatsiyasi bilan bosh direktor Xolger Redeker boshchiligida uchrashdi.
Muzokaralar transport infratuzilmasini rivojlantirish va muhandislik hamkorligini kengaytirishga bag‘ishlandi. Tomonlar zamonaviy muhandislik yechimlarini joriy etish va mintaqaning seysmologik xususiyatlarini hisobga olgan holda ko‘prik inshootlarini qurish istiqbollarini muhokama qildilar.
Infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda xalqaro standartlarni qo‘llashga alohida e’tibor qaratildi. MAURER vakillari kompaniyaning turli mamlakatlarda aeroportlar, avtomobil va temir yo‘l ko‘priklarini qurishdagi tajribasini taqdim etdilar. Kompaniya ilg‘or texnologiyalardan foydalangan holda O‘zbekiston hududidagi loyihalarda ishtirok etishga tayyorligini bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, texnik yechimlar va normativ bazani ishlab chiqish uchun qo‘shma muhandislik klasterini yaratish, shuningdek, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi huzuridagi ilmiy-tadqiqot institutiga nemis mutaxassislarini jalb qilish imkoniyatini ko‘rib chiqdilar. Uchrashuv yakunida har ikki tomon transport infratuzilmasi sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.

Узбекистан и немецкая MAURER обсудили строительство мостов и развитие инфраструктуры
Министр транспорта Узбекистана Илхом Махкамов встретился с делегацией немецкой компании MAURER во главе с генеральным директором Хольгером Редекером.
Переговоры были посвящены развитию транспортной инфраструктуры и расширению инженерного сотрудничества. Стороны обсудили перспективы внедрения современных инженерных решений и строительство мостовых сооружений с учётом сейсмологических особенностей региона.
Особое внимание уделили применению международных стандартов при реализации инфраструктурных проектов. Представители MAURER представили опыт компании в строительстве аэропортов, автомобильных и железнодорожных мостов в разных странах. Компания выразила готовность участвовать в проектах на территории Узбекистана с использованием передовых технологий.
Стороны также рассмотрели возможность создания совместного инженерного кластера для разработки технических решений и нормативной базы, а также привлечение немецких специалистов в научно-исследовательский институт при Комитете автомобильных дорог. По итогам встречи обе стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества в сфере транспортной инфраструктуры.