2026-yilning birinchi choragida O‘zbekiston 22,93 mlrd kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqardi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 4,7% ko‘pdir. Yirik energetika korxonalari ishlab chiqarish hajmini 2025-yilning birinchi choragidagi 17,17 mlrd kVt⋅soat va 2024-yildagi 20,1 mlrd kVt⋅soatga nisbatan 15,88 mlrd kVt⋅soatgacha kamaytirdi. Shu bilan birga, kichik tadbirkorlik subyektlari ishlab chiqarishni sezilarli darajada oshirib, o‘tgan yilgi 4,73 mlrd kVt⋅soatga nisbatan 7,05 mlrd kVt⋅soatga yetkazdi, bu deyarli 49% o‘sishni ko‘rsatadi.
Issiqlik energiyasi segmentida qarama-qarshi dinamika kuzatilmoqda. Yirik korxonalar ishlab chiqarishni 20,5% ga oshirdi. 2026-yilning yanvar-mart oylarida 6 561,2 ming gigakaloriya issiqlik energiyasi ishlab chiqarildi, bu 2025-yilning birinchi choragidagi 5 445,3 ming gigakaloriyaga nisbatan ko‘pdir.
Shunday qilib, elektr energetikasining umumiy o‘sishi asosan kichik biznes hisobiga ta’minlandi, yirik ishlab chiqaruvchilar esa ishlab chiqarishni qisqartirishda davom etmoqda. Statistika bo‘yicha Milliy qo‘mitaning ma’lumotlari respublika energetika sektoridagi tarkibiy o‘zgarishlarni aks ettiradi.

Производство электроэнергии в Узбекистане выросло на 4,7%
В первом квартале 2026 года Узбекистан выработал 22,93 млрд киловатт-часов электроэнергии, что на 4,7% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Крупные энергопредприятия снизили объёмы генерации до 15,88 млрд кВт⋅ч против 17,17 млрд кВт⋅ч в первом квартале 2025 года и 20,1 млрд кВт⋅ч в 2024 году. При этом субъекты малого предпринимательства существенно нарастили производство — до 7,05 млрд кВт⋅ч против 4,73 млрд кВт⋅ч годом ранее, показав рост почти на 49%.
В сегменте тепловой энергии наблюдается противоположная динамика. Крупные предприятия увеличили выработку на 20,5%. За январь-март 2026 года произведено 6 561,2 тысячи гигакалорий тепловой энергии по сравнению с 5 445,3 тысячи гигакалорий в первом квартале 2025 года.
Таким образом, общий рост электроэнергетики обеспечен в основном за счёт малого бизнеса, тогда как крупные производители продолжают сокращать генерацию. Данные Национального комитета по статистике отражают структурные изменения в энергетическом секторе республики.