Uzbekistan Navoiy kon-metallurgiya kombinatining IPOga tayyorgarligini to'xtatdi
Dunyoning eng yirik oltin ishlab chiqaruvchilardan biri bo'lgan Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) aksiyalarini birlamchi ommaviy joylashtirishga tayyorgarlik vaqtincha to'xtatildi. O'zbekiston hukumati eng qulay lahzani tanlash maqsadida kompaniyaning birjaga chiqish muddatlari va shartlarini qayta ko'rib chiqishga qaror qildi. Dastlab joylashtirish London va Toshkent fond birjalarida rejalashtirilgan edi.
NKMK mamlakatning strategik aktivi bo'lib qolmoqda. 2025 yilda kombinat qariyb 3,2 million unsiya oltin qazib oldi, uning daromadi 46% ga o'sib, 10,8 milliard dollarga yetdi, soliqqa tortishdan oldingi foydasi esa 71% ga o'sib, 6,1 milliard dollarni tashkil etdi. Shu bilan birga, hukumat mulkchilik tuzilmasi o'zgargandan so'ng dividendlar hisobidan byudjet tushumlarining kamayishidan xavotirda.
NKMK bilan bog'liq tanaffusga qaramay, O'zbekiston yirik davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturini davom ettirmoqda. Avvalroq ustuvorlik Milliy investitsiya fondiga berilgan edi, uning London birjasidagi IPOsi yakuniy bosqichda. Kelajakda "Navoiyuran" va Uzbekistan Airways ham joylashtirishga chiqishi mumkin.

Узбекистан приостановил подготовку IPO Навоийского горно-металлургического комбината
Подготовка к первичному публичному размещению акций Навоийского горно-металлургического комбината (НГМК) — одного из крупнейших мировых производителей золота — временно приостановлена. Правительство Узбекистана решило пересмотреть сроки и условия выхода компании на биржу, чтобы выбрать наиболее благоприятный момент. Изначально размещение планировалось на Лондонской и Ташкентской фондовых биржах.
НГМК остаётся стратегическим активом страны. В 2025 году комбинат добыл около 3,2 млн унций золота, его выручка выросла на 46% до 10,8 млрд долларов, а прибыль до налогообложения увеличилась на 71% до 6,1 млрд долларов. При этом власти опасаются возможного снижения бюджетных поступлений от дивидендов после изменения структуры собственности.
Несмотря на паузу с НГМК, Узбекистан продолжает программу приватизации крупных госактивов. Ранее приоритет был отдан Национальному инвестиционному фонду, чьё IPO на Лондонской бирже находится на финальной стадии. В перспективе на размещение могут выйти «Навоийуран» и Uzbekistan Airways.