Uzbekistan Navoiy kon-metallurgiya kombinatining IPOga tayyorgarligini to'xtatdi
Dunyoning eng yirik oltin ishlab chiqaruvchilardan biri bo'lgan Navoiy kon-metallurgiya kombinati (NKMK) aksiyalarini birlamchi ommaviy joylashtirishga tayyorgarlik vaqtincha to'xtatildi. O'zbekiston hukumati eng qulay lahzani tanlash maqsadida kompaniyaning birjaga chiqish muddatlari va shartlarini qayta ko'rib chiqishga qaror qildi. Dastlab joylashtirish London va Toshkent fond birjalarida rejalashtirilgan edi.
NKMK mamlakatning strategik aktivi bo'lib qolmoqda. 2025 yilda kombinat qariyb 3,2 million unsiya oltin qazib oldi, uning daromadi 46% ga o'sib, 10,8 milliard dollarga yetdi, soliqqa tortishdan oldingi foydasi esa 71% ga o'sib, 6,1 milliard dollarni tashkil etdi. Shu bilan birga, hukumat mulkchilik tuzilmasi o'zgargandan so'ng dividendlar hisobidan byudjet tushumlarining kamayishidan xavotirda.
NKMK bilan bog'liq tanaffusga qaramay, O'zbekiston yirik davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturini davom ettirmoqda. Avvalroq ustuvorlik Milliy investitsiya fondiga berilgan edi, uning London birjasidagi IPOsi yakuniy bosqichda. Kelajakda "Navoiyuran" va Uzbekistan Airways ham joylashtirishga chiqishi mumkin.

Uzbekistan Suspends Preparation for Navoi Mining and Metallurgical Combine IPO
Preparation for the initial public offering (IPO) of Navoi Mining and Metallurgical Combine (NGMK) – one of the world's largest gold producers – has been temporarily suspended. The government of Uzbekistan has decided to review the timing and conditions of the company's stock market debut to choose the most favorable moment. Initially, the placement was planned for the London and Tashkent stock exchanges.
NGMK remains a strategic asset for the country. In 2025, the combine produced approximately 3.2 million ounces of gold, its revenue grew by 46% to $10.8 billion, and pre-tax profit increased by 71% to $6.1 billion. However, authorities are concerned about a possible reduction in budget revenues from dividends after a change in ownership structure.
Despite the pause with NGMK, Uzbekistan continues its program of privatizing large state assets. Previously, priority was given to the National Investment Fund, whose IPO on the London Stock Exchange is in its final stages. In the future, "Navoiyuran" and Uzbekistan Airways may also go public.