Faqat quruqlikdagi qo'shnilar bilan o'ralgan mamlakat to'satdan Osiyoning texnologik mo''jizasining asosiy namunasiga aylandi.
Samarqandda bo'lib o'tgan Osiyo Taraqqiyot Bankining 59-sessiyasida ADB prezidenti Masato Kanda 20 milliard dollar moliyalashtirilgan "Osiyo-Tinch okeani raqamli magistrali" ulkan tashabbusini ishga tushirishini e'lon qildi.
Maqsad – 2035 yilga kelib 650 million kishini keng polosali internetga ulash, ulardan 200 millioni hayotida birinchi marta. Shu bilan birga, Janubiy Koreya ko'magida mintaqaviy AI markazi ishga tushirildi. Bir necha yil ichida raqamli qoloq mamlakatdan mintaqaviy yetakchiga aylangan O'zbekiston diqqat markazida bo'ldi.
2017 yilgacha mamlakatda tezkor internet deyarli faqat Toshkentda mavjud bo'lib, hashamatli narxda edi. Bugungi kunda barcha maktablar yuqori tezlikdagi internetga ulangan, O'zbekiston internetga eng arzon kirish imkoniyatiga ega bo'lgan davlatlar orasida top-20 talikka kirdi, IT-parkda esa har oyda 50 dan ortiq xorijiy kompaniyalar ro'yxatdan o'tmoqda.
Hukumat "Sun'iy intellekt sohasida besh million yetakchi" dasturini ishga tushirdi, Coursera kurslarini sotib oldi va ularni aholiga ramziy narxda taqdim etdi. Natija hayratlanarli: faol onlayn o'quvchilar ulushi bo'yicha O'zbekiston dunyoda birinchi o'rinni egalladi, generativ AI ni o'rganuvchilar soni bo'yicha esa AQSH va Hindistondan keyin uchinchi o'rinni egalladi.

Узбекистан представил опыт цифровых реформ на форуме АБР в Самарканде
Страна, которую со всех сторон окружают только сухопутные соседи, внезапно стала главным примером технологического чуда Азии.
На 59-й сессии Азиатского банка развития в Самарканде президент АБР Масато Канда объявил о запуске грандиозной инициативы «Азиатско-Тихоокеанский цифровой хайвей» с финансированием 20 млрд долларов.
Цель — к 2035 году подключить к широкополосному интернету 650 миллионов человек, из них 200 миллионов впервые в жизни. Одновременно запущен региональный Центр ИИ при поддержке Южной Кореи. В центре внимания оказался Узбекистан, который за считанные годы превратился из цифрового отстающего в регионального лидера.
До 2017 года быстрый интернет в стране был почти исключительно в Ташкенте и стоил как роскошь. Сегодня все школы подключены к высокоскоростному интернету, Узбекистан вошёл в топ-20 стран с самым дешёвым доступом в сеть, а в IT-парк ежемесячно регистрируется более 50 иностранных компаний.
Правительство запустило программу «Пять миллионов лидеров в области ИИ», закупило курсы Coursera и отдало их населению по символической цене. Результат впечатляет: по доле активных онлайн-учащихся Узбекистан занял первое место в мире, а по числу изучающих генеративный ИИ — третье после США и Индии.