Faqat quruqlikdagi qo'shnilar bilan o'ralgan mamlakat to'satdan Osiyoning texnologik mo''jizasining asosiy namunasiga aylandi.
Samarqandda bo'lib o'tgan Osiyo Taraqqiyot Bankining 59-sessiyasida ADB prezidenti Masato Kanda 20 milliard dollar moliyalashtirilgan "Osiyo-Tinch okeani raqamli magistrali" ulkan tashabbusini ishga tushirishini e'lon qildi.
Maqsad – 2035 yilga kelib 650 million kishini keng polosali internetga ulash, ulardan 200 millioni hayotida birinchi marta. Shu bilan birga, Janubiy Koreya ko'magida mintaqaviy AI markazi ishga tushirildi. Bir necha yil ichida raqamli qoloq mamlakatdan mintaqaviy yetakchiga aylangan O'zbekiston diqqat markazida bo'ldi.
2017 yilgacha mamlakatda tezkor internet deyarli faqat Toshkentda mavjud bo'lib, hashamatli narxda edi. Bugungi kunda barcha maktablar yuqori tezlikdagi internetga ulangan, O'zbekiston internetga eng arzon kirish imkoniyatiga ega bo'lgan davlatlar orasida top-20 talikka kirdi, IT-parkda esa har oyda 50 dan ortiq xorijiy kompaniyalar ro'yxatdan o'tmoqda.
Hukumat "Sun'iy intellekt sohasida besh million yetakchi" dasturini ishga tushirdi, Coursera kurslarini sotib oldi va ularni aholiga ramziy narxda taqdim etdi. Natija hayratlanarli: faol onlayn o'quvchilar ulushi bo'yicha O'zbekiston dunyoda birinchi o'rinni egalladi, generativ AI ni o'rganuvchilar soni bo'yicha esa AQSH va Hindistondan keyin uchinchi o'rinni egalladi.

Uzbekistan Presented Digital Reform Experience at ADB Forum in Samarkand
The country, surrounded on all sides only by landlocked neighbors, suddenly became the prime example of Asia's technological miracle.
At the 59th session of the Asian Development Bank in Samarkand, ADB President Masato Kanda announced the launch of the ambitious "Asia-Pacific Digital Highway" initiative with $20 billion in funding.
The goal is to connect 650 million people to broadband internet by 2035, 200 million of whom will be connected for the first time. Simultaneously, a regional AI Center was launched with the support of South Korea. Uzbekistan, which in a few years transformed from a digital laggard into a regional leader, was in the spotlight.
Before 2017, fast internet in the country was almost exclusively in Tashkent and was a luxury. Today, all schools are connected to high-speed internet, Uzbekistan has entered the top 20 countries with the cheapest internet access, and more than 50 foreign companies register in the IT park monthly.
The government launched the "Five Million AI Leaders" program, purchased Coursera courses, and made them available to the population at a symbolic price. The result is impressive: Uzbekistan ranked first in the world in the share of active online learners, and third after the USA and India in the number of people studying generative AI.