Uzbekistan elektromobillarni quvvatlantirish uchun subsidiyalar joriy etadi: davlat har bir kilovatt uchun 700 so'm qo'shimcha to'laydi
Elektromobil haydovchilari 2026-yil may oyidan boshlab real moliyaviy yordam oladilar
O‘zbekiston Energetika vazirligi muhokamaga loyiha kiritdi, unga ko‘ra 2026-yil 1-maydan 2030-yil 31-dekabrgacha davlat zaryadlash stansiyalarida elektr energiyasi narxining bir qismini qoplaydi. Agar tarif bir kVt·soat uchun 300 so‘mdan oshsa, farq byudjetdan qoplanadi. Hozirgi 1000 so‘m atrofidagi tarifda subsidiya har bir kilovatt uchun 700 so‘mni tashkil etadi. 2026-yilda ushbu maqsadlar uchun taxminan 164 mlrd so‘m (8 oy uchun) ajratish rejalashtirilgan, 2030-yilga kelib esa xarajatlar yiliga 819 mlrd so‘mgacha o‘sishi mumkin.
Subsidiyalar har oy Soliq mobil ilovasi orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri fuqarolarning bank kartalariga to‘lanadi va soliqlarga tortilmaydi. Tashabbus zaryadlash stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishni keskin tezlashtirish va aholi uchun elektromobillarni sezilarli darajada foydaliroq qilish orqali elektr transportiga o‘tishni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Mexanizm elektromobilga egalik qilish narxini sezilarli darajada kamaytirishi, butun mamlakat bo‘ylab zaryadlash infratuzilmasini rivojlantirishga yordam berishi va O‘zbekistonning yanada ekologik toza transportga o‘tishini tezlashtirishi kutilmoqda.

Uzbekistan to introduce subsidies for electric vehicle charging: the state will pay an additional 700 soums for each kilowatt
Electric vehicle drivers will receive real financial support starting in May 2026
The Ministry of Energy of Uzbekistan has submitted a draft for discussion, according to which from May 1, 2026, to December 31, 2030, the state will compensate for part of the cost of electricity at charging stations. If the tariff exceeds 300 soums per kWh, the difference will be covered from the budget. With the current tariff of about 1000 soums, the subsidy will be 700 soums for each kilowatt. In 2026, about 164 billion soums are planned to be allocated for these purposes (for 8 months), and by 2030, expenses could grow to 819 billion soums per year.
Subsidies will be paid monthly through the Soliq mobile application directly to citizens' bank cards and will not be subject to taxes. The initiative is designed to sharply accelerate the development of the charging station network and stimulate the transition to electric transport, making it significantly more profitable for the population.
It is expected that the mechanism will significantly reduce the cost of owning an electric vehicle, help develop charging infrastructure throughout the country, and accelerate Uzbekistan's transition to more environmentally friendly transport.