Uzbekistan elektromobillarni quvvatlantirish uchun subsidiyalar joriy etadi: davlat har bir kilovatt uchun 700 so'm qo'shimcha to'laydi
Elektromobil haydovchilari 2026-yil may oyidan boshlab real moliyaviy yordam oladilar
O‘zbekiston Energetika vazirligi muhokamaga loyiha kiritdi, unga ko‘ra 2026-yil 1-maydan 2030-yil 31-dekabrgacha davlat zaryadlash stansiyalarida elektr energiyasi narxining bir qismini qoplaydi. Agar tarif bir kVt·soat uchun 300 so‘mdan oshsa, farq byudjetdan qoplanadi. Hozirgi 1000 so‘m atrofidagi tarifda subsidiya har bir kilovatt uchun 700 so‘mni tashkil etadi. 2026-yilda ushbu maqsadlar uchun taxminan 164 mlrd so‘m (8 oy uchun) ajratish rejalashtirilgan, 2030-yilga kelib esa xarajatlar yiliga 819 mlrd so‘mgacha o‘sishi mumkin.
Subsidiyalar har oy Soliq mobil ilovasi orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri fuqarolarning bank kartalariga to‘lanadi va soliqlarga tortilmaydi. Tashabbus zaryadlash stansiyalari tarmog‘ini rivojlantirishni keskin tezlashtirish va aholi uchun elektromobillarni sezilarli darajada foydaliroq qilish orqali elektr transportiga o‘tishni rag‘batlantirishga qaratilgan.
Mexanizm elektromobilga egalik qilish narxini sezilarli darajada kamaytirishi, butun mamlakat bo‘ylab zaryadlash infratuzilmasini rivojlantirishga yordam berishi va O‘zbekistonning yanada ekologik toza transportga o‘tishini tezlashtirishi kutilmoqda.

Министерство энергетики Узбекистана вынесло на обсуждение проект, согласно которому с 1 мая 2026 по 31 декабря 2030 года государство будет компенсировать часть стоимости электроэнергии на зарядных станциях. Если тариф превышает 300 сумов за кВт·ч, разницу покроют из бюджета. При текущем тарифе около 1000 сумов субсидия составит 700 сумов за каждый киловатт. В 2026 году на эти цели планируется выделить около 164 млрд сумов (за 8 месяцев), а к 2030 году расходы могут вырасти до 819 млрд сумов в год.
Субсидии будут выплачиваться ежемесячно через мобильное приложение Soliq напрямую на банковские карты граждан и не будут облагаться налогами. Инициатива призвана резко ускорить развитие сети зарядных станций и стимулировать переход на электротранспорт, делая его заметно выгоднее для населения.
Ожидается, что механизм существенно снизит стоимость владения электромобилем, поможет развитию зарядной инфраструктуры по всей стране и ускорит переход Узбекистана к более экологичному транспорту.