Uzbekistan Airways o'quv-mashg'ulot markazida yangi trenajyor majmuasining tantanali o'rnatilishi bo'lib o'tdi. Avstriyaning Diamond Aircraft Industries kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan simulyator kursantlarga Diamond DA40 NG va Diamond DA42-VI samolyotlarini haqiqatga maksimal darajada yaqin sharoitlarda boshqarishni mashq qilish imkonini beradi. Uskunalar Yevropa aviatsiya xavfsizligi agentligi (EASA) ning qat'iy standartlariga javob beradi. Yangi majmua o'quv bazasini modernizatsiya qilishning muhim qismiga aylandi va bosqichma-bosqich tayyorlash tizimini – asosiy ko'nikmalardan tortib murakkab manyovrlargacha – qurish imkonini beradi.
Aviakompaniya boshqaruvi raisi Shuhrat Xudayqulov zamonaviy texnologiyalarni joriy etish davlat ko'magida sohani rivojlantirish bo'yicha tizimli ish ekanligini ta'kidladi. Tadbir doirasida Boeing 767 da tayyorgarlikni muvaffaqiyatli yakunlagan ikkinchi uchuvchilarga sertifikatlar ham topshirildi. Kursantlar nazariy ta'limni Toshkentda, 65 soatlik amaliy parvozni esa Sloveniyada Egmont Aviation bilan hamkorlikda o'tadilar. Shundan so'ng bitiruvchilar keyingi bosqichga – Airbus A320 trenajyorida MCC dasturiga o'tadilar.

В Учебно-тренировочном центре Uzbekistan Airways состоялась торжественная установка нового тренажёрного комплекса. Симулятор, произведённый австрийской компанией Diamond Aircraft Industries, позволяет курсантам отрабатывать управление самолётами Diamond DA40 NG и Diamond DA42-VI в условиях, максимально приближённых к реальности. Оборудование соответствует строгим стандартам Европейского агентства авиационной безопасности (EASA). Новый комплекс стал важной частью модернизации учебной базы и позволит выстроить поэтапную систему подготовки — от базовых навыков до сложных манёвров.
Председатель правления авиакомпании Шухрат Худайкулов подчеркнул, что внедрение современных технологий — это системная работа по развитию отрасли при поддержке государства. В рамках мероприятия также вручили сертификаты вторым пилотам, успешно завершившим подготовку на Boeing 767. Теоретическое обучение курсанты проходят в Ташкенте, а практический налёт в 65 часов — в Словении совместно с Egmont Aviation. После этого выпускники перейдут к следующему этапу — программе MCC на тренажёре Airbus A320.
Запуск нового симулятора значительно повысит качество подготовки пилотов, повысит безопасность полётов и позволит Uzbekistan Airways уверенно расширять флот в ближайшие годы.