"Bosh-2" loyihasi energiya tizimini mustahkamlaydi va toza energiyaga o'tishni tezlashtiradi
O'zbekistonning Buxoro viloyatida 300 MVt quvvatga ega yangi "Bosh-2" shamol elektr stansiyasi paydo bo'ladi. Loyihani moliyalashtirish uchun Osiyo taraqqiyot banki va ACWA Power kompaniyasi 116 million dollar ajratadi. Tashabbus qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish va uglerod chiqindilarini kamaytirishga qaratilgan.
Moliyalashtirish tuzilmasi ADBdan 50 million dollar, tijorat kreditorlaridan 41 million dollar va LEAP 2 fondi orqali yana 25 million dollarni o'z ichiga oladi. Loyihada Osiyo infratuzilma investitsiya banki va Standard Chartered ham ishtirok etadi. Stansiya "Bosh" loyihasining davomi bo'lib, 39 tagacha 8 MVt quvvatga ega turbinalar, shuningdek, podstansiya va elektr uzatish liniyasini o'z ichiga oladi.
Qurilish kamida 800 ta ish o'rni yaratishi, ishga tushirilgandan so'ng esa 25 ga yaqin doimiy ish o'rni yaratishi kutilmoqda. Loyiha energiya tizimining barqarorligini oshiradi va CO₂ chiqindilarini kamaytiradi. ADBning baholashiga ko'ra, mamlakatda qo'llab-quvvatlanadigan shamol energetikasi loyihalarining umumiy quvvati 2 GVt dan oshadi, bu esa "yashil" energetikani keng miqyosda rivojlantirish yo'nalishini mustahkamlaydi.

Uzbekistan to build 300 MW wind farm: ADB and ACWA to invest $116 million
A new 300 MW "Bash-2" wind farm will be built in the Bukhara region of Uzbekistan. The project, valued at $116 million, is being financed by the Asian Development Bank and ACWA Power. The initiative aims to develop renewable energy and reduce carbon emissions.
The financing structure includes $50 million from the ADB, $41 million from commercial lenders, and an additional $25 million through the LEAP 2 fund. The Asian Infrastructure Investment Bank and Standard Chartered are also participating in the project. The station will be a continuation of the "Bash" project and will include 39 turbines with a capacity of up to 8 MW, as well as a substation and a power transmission line.
Construction is expected to create at least 800 jobs, and after launch, about 25 permanent positions. The project will increase the stability of the energy system and reduce CO₂ emissions. According to the ADB, the total capacity of supported wind power projects in the country will exceed 2 GW, which reinforces the course towards large-scale development of "green" energy.