"Bosh-2" loyihasi energiya tizimini mustahkamlaydi va toza energiyaga o'tishni tezlashtiradi
O'zbekistonning Buxoro viloyatida 300 MVt quvvatga ega yangi "Bosh-2" shamol elektr stansiyasi paydo bo'ladi. Loyihani moliyalashtirish uchun Osiyo taraqqiyot banki va ACWA Power kompaniyasi 116 million dollar ajratadi. Tashabbus qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish va uglerod chiqindilarini kamaytirishga qaratilgan.
Moliyalashtirish tuzilmasi ADBdan 50 million dollar, tijorat kreditorlaridan 41 million dollar va LEAP 2 fondi orqali yana 25 million dollarni o'z ichiga oladi. Loyihada Osiyo infratuzilma investitsiya banki va Standard Chartered ham ishtirok etadi. Stansiya "Bosh" loyihasining davomi bo'lib, 39 tagacha 8 MVt quvvatga ega turbinalar, shuningdek, podstansiya va elektr uzatish liniyasini o'z ichiga oladi.
Qurilish kamida 800 ta ish o'rni yaratishi, ishga tushirilgandan so'ng esa 25 ga yaqin doimiy ish o'rni yaratishi kutilmoqda. Loyiha energiya tizimining barqarorligini oshiradi va CO₂ chiqindilarini kamaytiradi. ADBning baholashiga ko'ra, mamlakatda qo'llab-quvvatlanadigan shamol energetikasi loyihalarining umumiy quvvati 2 GVt dan oshadi, bu esa "yashil" energetikani keng miqyosda rivojlantirish yo'nalishini mustahkamlaydi.

В Узбекистане в Бухарской области появится новый ветропарк «Баш-2» мощностью 300 МВт. Финансирование проекта в размере 116 млн долларов обеспечивают Азиатский банк развития и компания ACWA Power. Инициатива направлена на развитие возобновляемой энергетики и снижение углеродных выбросов.
Структура финансирования включает 50 млн долларов от АБР, 41 млн от коммерческих кредиторов и ещё 25 млн через фонд LEAP 2. В проекте также участвуют Азиатский банк инфраструктурных инвестиций и Standard Chartered. Станция станет продолжением проекта «Баш» и будет включать 39 турбин мощностью до 8 МВт, а также подстанцию и линию электропередачи.
Ожидается, что строительство создаст не менее 800 рабочих мест, а после запуска — около 25 постоянных. Проект повысит устойчивость энергосистемы и сократит выбросы CO₂. По оценке АБР, совокупная мощность поддерживаемых ветроэнергетических проектов в стране превысит 2 ГВт, что закрепляет курс на масштабное развитие «зелёной» энергетики.