Uzbekistan yuqori tezlikdagi magistralni Xivagacha uzaytirishi mumkin: Toshkentdan yo'l yanada tezroq bo'ladi
Yuqori tezlikdagi temir yo'l magistralini kengaytirish hisobiga shaharlar o'rtasidagi yo'l vaqtini deyarli ikki baravar qisqartirish rejalashtirilmoqda
O'zbekistonda Toshkent — Samarqand yuqori tezlikdagi temir yo'l magistralini Xivagacha uzaytirish imkoniyati ko'rib chiqilmoqda. Bu haqda transport vaziri o'rinbosari Jasurbek Choriyev ma'lum qildi va loyiha allaqachon faol muhokama va tarmoqni yanada kengaytirishni baholash bosqichiga chiqqanini ta'kidladi.
Joriy rejalarga ko'ra, Toshkent — Samarqand uchastkasi taxminan 300 km uzunlikda allaqachon loyihalashtirilgan bo'lib, unda yo'l vaqti hozirgi 2 soat 30 daqiqa o'rniga taxminan 1 soat 40 daqiqagacha qisqarishi mumkin. Liniyani Xivagacha yanada uzaytirish mamlakat transport infratuzilmasini strategik rivojlantirish sifatida ko'rib chiqilmoqda.
Loyiha amalga oshirilgan taqdirda, Toshkent va Xiva o'rtasidagi sayohat hozirgi 7,5 soatdan taxminan 5 soatgacha qisqarishi mumkin. Liniya uchun Hyundai Rotem poyezdlaridan foydalanish rejalashtirilgan bo'lib, shu bilan birga muqobil harakat tarkibi ham ruxsat etiladi. Shu bilan birga, Toshkent va Xiva o'rtasida 250 km/soatgacha tezlikda harakatlanuvchi "Jaloliddin Manguberdi" yuqori tezlikdagi poyezdining harakati allaqachon yo'lga qo'yilgan. Magistral qurilishi texnik-iqtisodiy asoslashni yakunlash va tenderga tayyorgarlik ko'rishdan so'ng shu yilda boshlanishi mumkin.

Узбекистан может продлить высокоскоростную магистраль до Хивы: дорога из Ташкента станет ещё быстрее
Время в пути между городами планируют сократить почти вдвое за счёт расширения ВСМ
В Узбекистане рассматривают возможность продления высокоскоростной железнодорожной магистрали Ташкент — Самарканд до Хивы. Об этом сообщил заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев, отметив, что проект уже вышел на этап активного обсуждения и оценки дальнейшего расширения сети.
По текущим планам участок Ташкент — Самарканд протяжённостью около 300 км уже спроектирован, а время в пути по нему может сократиться до примерно 1 часа 40 минут вместо нынешних 2 часов 30 минут. Дальнейшее продление линии до Хивы рассматривается как стратегическое развитие транспортной инфраструктуры страны.
В случае реализации проекта поездка между Ташкентом и Хивой может сократиться с текущих 7,5 часа примерно до 5 часов. Для линии планируется использование поездов Hyundai Rotem, при этом допускается и альтернативный подвижной состав. Параллельно уже запущено движение высокоскоростного поезда «Джалолиддин Мангуберди», который курсирует между Ташкентом и Хивой со скоростью до 250 км/ч. Строительство магистрали может стартовать уже в этом году после доработки технико-экономического обоснования и подготовки к тендеру.