O‘zbekistonga yengil avtomobillar importi keskin o‘sishni ko‘rsatdi: umumiy yetkazib berish qiymati o‘tgan yilga nisbatan 137% ga oshib, $214 milliondan $508,3 millionga yetdi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma'lumotlariga ko‘ra, bunday sakrashning asosiy omili elektromobillar va gibrid modellarga bo‘lgan talabning jadal o‘sishi bo‘ldi.
To‘liq elektr avtomobillar segmenti bozorning asosiy drayveriga aylandi. Bir yil ichida ularning importi 5 863 tadan 23 079 tagacha o‘sdi, yetkazib berish qiymati esa $88,5 milliondan $309,3 millionga oshdi. Natijada, elektromobillarning importdagi ulushi taxminan 61% ga yetib, ularning dominant segment sifatidagi mavqeini mustahkamladi.
Gibrid avtomobillar bozori ham tez o‘sib bormoqda: ularni yetkazib berish 329 tadan 2 829 tagacha oshdi, qiymati esa deyarli 10 barobar, $81,7 milliongacha ko‘tarildi.
Shu bilan birga, an'anaviy benzinli avtomobillar hajmi bo‘yicha o‘zgarishsiz qoldi va bozor ulushini 23% gacha qisqartirib, amalda yo‘qotdi. Bu mamlakat avtomobil bozorining elektr va gibrid texnologiyalar tomon tezkor transformatsiyasini aks ettiradi.

Импорт автомобилей в Узбекистан вырос на 137%: электромобили стали главным драйвером рынка
Импорт легковых автомобилей в Узбекистан показал резкий рост: совокупная стоимость поставок увеличилась на 137% в годовом выражении и достигла $508,3 млн против $214 млн годом ранее.
Согласно данным Государственного таможенного комитета, главным фактором такого скачка стал стремительный рост спроса на электромобили и гибридные модели.
Сегмент полностью электрических автомобилей стал ключевым драйвером рынка. За год их импорт вырос с 5 863 до 23 079 единиц, а стоимость поставок увеличилась с $88,5 млн до $309,3 млн. В результате доля электромобилей в структуре импорта достигла около 61%, укрепив их позицию как доминирующего сегмента.
Не менее быстро растёт и рынок гибридных автомобилей: их поставки увеличились с 329 до 2 829 единиц, а стоимость — почти в 10 раз, до $81,7 млн.
В то же время традиционные бензиновые автомобили остались на прежнем уровне по объёмам и фактически потеряли долю рынка, сократив её до 23%. Это отражает ускоренную трансформацию автомобильного рынка страны в сторону электрических и гибридных технологий.