O‘zbekistonga yengil avtomobillar importi keskin o‘sishni ko‘rsatdi: umumiy yetkazib berish qiymati o‘tgan yilga nisbatan 137% ga oshib, $214 milliondan $508,3 millionga yetdi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma'lumotlariga ko‘ra, bunday sakrashning asosiy omili elektromobillar va gibrid modellarga bo‘lgan talabning jadal o‘sishi bo‘ldi.
To‘liq elektr avtomobillar segmenti bozorning asosiy drayveriga aylandi. Bir yil ichida ularning importi 5 863 tadan 23 079 tagacha o‘sdi, yetkazib berish qiymati esa $88,5 milliondan $309,3 millionga oshdi. Natijada, elektromobillarning importdagi ulushi taxminan 61% ga yetib, ularning dominant segment sifatidagi mavqeini mustahkamladi.
Gibrid avtomobillar bozori ham tez o‘sib bormoqda: ularni yetkazib berish 329 tadan 2 829 tagacha oshdi, qiymati esa deyarli 10 barobar, $81,7 milliongacha ko‘tarildi.
Shu bilan birga, an'anaviy benzinli avtomobillar hajmi bo‘yicha o‘zgarishsiz qoldi va bozor ulushini 23% gacha qisqartirib, amalda yo‘qotdi. Bu mamlakat avtomobil bozorining elektr va gibrid texnologiyalar tomon tezkor transformatsiyasini aks ettiradi.

Car Imports to Uzbekistan Grew by 137%: Electric Vehicles Became the Main Market Driver
Passenger car imports to Uzbekistan showed a sharp increase: the total value of deliveries increased by 137% year-on-year, reaching $508.3 million compared to $214 million a year earlier.
According to the State Customs Committee, the main factor behind this surge was the rapid growth in demand for electric and hybrid vehicles.
The fully electric vehicle segment became the key market driver. Over the year, their imports grew from 5,863 to 23,079 units, and the value of deliveries increased from $88.5 million to $309.3 million. As a result, the share of electric vehicles in the import structure reached about 61%, solidifying their position as the dominant segment.
The hybrid car market is also growing rapidly: their deliveries increased from 329 to 2,829 units, and their value almost tenfold, to $81.7 million.
At the same time, traditional gasoline cars remained at the same volume level and effectively lost market share, reducing it to 23%. This reflects the accelerated transformation of the country's automotive market towards electric and hybrid technologies.