Condor Energies O'zbekistonda qazib olishni keskin oshirdi: yangi rekord va keng ko'lamli burg'ulash
Kanada kompaniyasi gaz konlarini rivojlantirishni tezlashtirmoqda va ishlab chiqarishni kengaytirishning yangi bosqichini tayyorlamoqda.
Kanadaning Condor Energies kompaniyasi O‘zbekistondagi loyihalarida rekord darajadagi qazib olishni qayd etdi, 2026-yil aprel oyida kuniga 14 ming barrel neft ekvivalentidan oshdi. Ko‘rsatkichlarning o‘sishi yangi Kumli-46 gorizontal qudug‘ining ishga tushirilishi bilan bog‘liq bo‘lib, u yuqori debit berdi va ishlab chiqarish hajmini oshirishda asosiy omil bo‘ldi.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, quduq kuniga 18,3 million standart kub fut gazning eng yuqori qazib olinishini ko‘rsatdi, ammo tizimni barqarorlashtirish uchun ekspluatatsiya rejimi qisman cheklandi. Umuman olganda, may oyi ko‘rsatkichlari kuniga 14 042 barrel neft ekvivalentiga yetdi, shu jumladan gaz va kondensat, bu avvalgi choraklarga nisbatan barqaror o‘sishni tasdiqlaydi.
Condor Energies allaqachon burg‘ulash dasturini kengaytirmoqda: yangi quduqlarni burg‘ulash boshlandi, yil davomida 12 tagacha yangi ob’ekt rejalashtirilgan, shuningdek, ikkinchi burg‘ulash qurilmasini jalb qilish ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, kompaniya qo‘shimcha ravishda kuniga 20 million kub futdan ortiq gaz qazib olishni oshirishi mumkin bo‘lgan bosimli kompressiya tizimini tayyorlamoqda, bu O‘zbekiston va Qozog‘istondagi loyihaning energetik salohiyatini kuchaytiradi.

Condor Energies резко нарастила добычу в Узбекистане: новый рекорд и масштабное бурение
Канадская компания ускоряет развитие газовых месторождений и готовит новый этап расширения производства.
Канадская Condor Energies зафиксировала рекордную добычу на своих проектах в Узбекистане, превысив отметку 14 тысяч баррелей нефтяного эквивалента в сутки в апреле 2026 года. Рост показателей связан с запуском новой горизонтальной скважины Кумли-46, которая дала высокий дебит и стала ключевым фактором увеличения объемов производства.
По данным компании, скважина показала пиковую добычу газа на уровне 18,3 млн стандартных кубических футов в сутки, однако режим эксплуатации был частично ограничен для стабилизации системы. В целом майские показатели достигли 14 042 баррелей нефтяного эквивалента в сутки, включая газ и конденсат, что подтверждает устойчивый рост по сравнению с предыдущими кварталами.
Condor Energies уже расширяет буровую программу: начато бурение новых скважин, планируется до 12 новых объектов в течение года, а также привлечение второй буровой установки. Параллельно компания готовит систему дожимной компрессии, которая может дополнительно увеличить добычу более чем на 20 млн кубических футов газа в сутки, усиливая энергетический потенциал проекта в Узбекистане и Казахстане.