Condor Energies O'zbekistonda qazib olishni keskin oshirdi: yangi rekord va keng ko'lamli burg'ulash
Kanada kompaniyasi gaz konlarini rivojlantirishni tezlashtirmoqda va ishlab chiqarishni kengaytirishning yangi bosqichini tayyorlamoqda.
Kanadaning Condor Energies kompaniyasi O‘zbekistondagi loyihalarida rekord darajadagi qazib olishni qayd etdi, 2026-yil aprel oyida kuniga 14 ming barrel neft ekvivalentidan oshdi. Ko‘rsatkichlarning o‘sishi yangi Kumli-46 gorizontal qudug‘ining ishga tushirilishi bilan bog‘liq bo‘lib, u yuqori debit berdi va ishlab chiqarish hajmini oshirishda asosiy omil bo‘ldi.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, quduq kuniga 18,3 million standart kub fut gazning eng yuqori qazib olinishini ko‘rsatdi, ammo tizimni barqarorlashtirish uchun ekspluatatsiya rejimi qisman cheklandi. Umuman olganda, may oyi ko‘rsatkichlari kuniga 14 042 barrel neft ekvivalentiga yetdi, shu jumladan gaz va kondensat, bu avvalgi choraklarga nisbatan barqaror o‘sishni tasdiqlaydi.
Condor Energies allaqachon burg‘ulash dasturini kengaytirmoqda: yangi quduqlarni burg‘ulash boshlandi, yil davomida 12 tagacha yangi ob’ekt rejalashtirilgan, shuningdek, ikkinchi burg‘ulash qurilmasini jalb qilish ko‘zda tutilgan. Shu bilan birga, kompaniya qo‘shimcha ravishda kuniga 20 million kub futdan ortiq gaz qazib olishni oshirishi mumkin bo‘lgan bosimli kompressiya tizimini tayyorlamoqda, bu O‘zbekiston va Qozog‘istondagi loyihaning energetik salohiyatini kuchaytiradi.

Condor Energies Sharply Increases Production in Uzbekistan: New Record and Large-Scale Drilling
The Canadian company accelerates gas field development and prepares for a new phase of production expansion.
Canadian Condor Energies recorded record production at its projects in Uzbekistan, exceeding 14 thousand barrels of oil equivalent per day in April 2026. The increase in indicators is associated with the launch of the new Kumli-46 horizontal well, which yielded a high flow rate and became a key factor in increasing production volumes.
According to the company, the well showed peak gas production of 18.3 million standard cubic feet per day, but the operating mode was partially limited to stabilize the system. Overall, May figures reached 14,042 barrels of oil equivalent per day, including gas and condensate, confirming steady growth compared to previous quarters.
Condor Energies is already expanding its drilling program: new wells have begun to be drilled, up to 12 new facilities are planned during the year, and a second drilling rig will be brought in. In parallel, the company is preparing a booster compression system, which can further increase production by more than 20 million cubic feet of gas per day, strengthening the energy potential of the project in Uzbekistan and Kazakhstan.