Qoraqalpogʻiston Xitoy bilan yirik loyihalarni ishga tushirmoqda
Oʻzbekiston Prezidentining topshirigʻiga koʻra, Qoraqalpogʻiston delegatsiyasi Amanbay Orinbayev boshchiligida Xitoyga tashrif buyurdi va Shinjon-Uygʻur avtonom rayoni hukumati va biznes vakillari bilan muzokaralar oʻtkazdi. Asosiy eʼtibor investitsiyalarni jalb qilish va sanoat, logistika, agrosektor hamda mintaqani rivojlantirishning logistika zanjirlarida hamkorlikni kengaytirishga qaratildi.
Biznes-forumda yangi loyihalarni ishga tushirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi. China Railway Construction Heavy Industry bilan Nukusda qishloq xoʻjaligi texnikasini yigʻish boʻyicha memorandum imzolandi. Shuningdek, kaustik soda va PVX kabi kimyoviy ishlab chiqarishlar, Qoraqalpogʻiston va Shinjon-Uygʻur avtonom rayonida "Orol quruq porti" logistika markazini yaratish masalalari muhokama qilindi.
Energetika sohasida Goldwind bilan shamol energetikasi loyihalari, shuningdek, Tianfeng bilan paxta boʻyicha 40 million dollarlik shartnoma koʻrib chiqilmoqda. Bundan tashqari, mintaqa iqtisodiyotini uzoq muddatli istiqbolda mustahkamlash maqsadida mashinasozlik, ozuqa bazasi, qurilish materiallari va kabel mahsulotlari boʻyicha tashabbuslar ishlab chiqilmoqda.

По поручению президента Узбекистана делегация Каракалпакстана во главе с Аманбаем Орынбаевым посетила Китай и провела переговоры с властями и бизнесом Синьцзян-Уйгурского района. Основной акцент сделан на привлечении инвестиций и расширении сотрудничества в промышленности, логистике и агросекторе и логистических цепочек развития региона.
На бизнес-форуме достигнуты договоренности о запуске новых проектов. Подписан меморандум о сборке сельхозтехники в Нукусе с China Railway Construction Heavy Industry. Также обсуждены химические производства, включая каустическую соду и ПВХ, и создание логистического центра «Аральский сухой порт» в Каракалпакстане и СУАР.
В энергетике рассматриваются проекты с Goldwind по ветроэнергетике, а также контракт на 40 млн долларов с Tianfeng по хлопку. Дополнительно прорабатываются инициативы в машиностроении, кормовой базе, стройматериалах и кабельной продукции для усиления экономики региона в долгосрочной перспективе.