EABR O'zbekistonning fintex-ekotizimiga 70 million dollar sarmoya kiritadi
Yevroosiyo taraqqiyot banki Uzum raqamli ekotizimiga O‘zbekistonda fintex-infratuzilmani rivojlantirish uchun 70 million dollar miqdorida moliyalashtirishni taqdim etadi. Kelishuv bankning Toshkentdagi vakolatxonasi ochilishi doirasida imzolandi va EABRning mamlakatdagi birinchi yirik raqamli bitimlaridan biri bo‘ldi.
Mablag‘larni iste’mol kreditlashni kengaytirish va ekotizim ichida raqamli bank xizmatlarini rivojlantirishga yo‘naltirish rejalashtirilgan. Aslida, bu savdo, to‘lov va kredit yechimlarini birlashtirgan onlayn platformaga integratsiyalashgan moliyaviy xizmatlarni yanada kengaytirish haqida gap ketmoqda.
EABR raqamli platformalarni zamonaviy iqtisodiyotning asosiy elementi sifatida ko‘rib chiqishini, moliyaviy xizmatlarning mavjudligi va biznes o‘sishiga ta’sir etishini ta’kidladi. Uzum esa sarmoyalar kompaniyaning O‘zbekistonda milliy fintex-infratuzilmani shakllantirish markazlaridan biri sifatidagi rolini tasdiqlashini va xalqaro institutlarning mintaqadagi raqamli ekotizimlarga qiziqishi ortib borayotganini aks ettirishini ta’kidladi.

Евразийский банк развития предоставит цифровой экосистеме Uzum финансирование в размере $70 млн для развития финтех-инфраструктуры в Узбекистане. Соглашение было подписано в рамках открытия представительства банка в Ташкенте и стало одной из первых крупных цифровых сделок ЕАБР в стране.
Средства планируется направить на расширение потребительского кредитования и развитие цифровых банковских сервисов внутри экосистемы. По сути, речь идёт о дальнейшем масштабировании финансовых услуг, интегрированных в онлайн-платформу, которая уже объединяет торговые, платежные и кредитные решения.
В ЕАБР отметили, что рассматривают цифровые платформы как ключевой элемент современной экономики, влияющий на доступность финансовых услуг и рост бизнеса. В Uzum подчеркнули, что инвестиции подтверждают роль компании как одного из центров формирования национальной финтех-инфраструктуры в Узбекистане и отражают растущий интерес международных институтов к цифровым экосистемам региона.