Yevrosiyo taraqqiyot banki (EABR) Toshkentda o‘z vakolatxonasini rasman ochdi. Marosim EDB Day tadbiri doirasida bo‘lib o‘tdi va O‘zbekistonning 2025-yilda institutga qo‘shilishidan keyingi navbatdagi qadam bo‘ldi. Endi bank mamlakatda to‘laqonli investitsion ishga kirishmoqda.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev EABR ishtiroki infratuzilma, transport, raqamli texnologiyalar va boshqa asosiy yo‘nalishlarda hamkorlikni kuchaytirishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bank yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda katta tajribaga ega va mamlakatning iqtisodiy rivojlanish ustuvorliklariga mos keladi.
EABR boshqaruvi raisi Nikolay Podguzov bank 2031-yilgacha O‘zbekiston iqtisodiyotiga 1,5 milliard dollargacha sarmoya kiritishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi. Asosiy e’tibor energetika, logistika va sanoatga, shu jumladan yuqori integratsiya effektiga ega loyihalarga va tayyorgarlik bosqichida bo‘lgan allaqachon boshlangan tashabbuslarga qaratiladi.

The Eurasian Development Bank (EDB) has officially opened a representative office in Tashkent. The ceremony took place as part of the EDB Day event and marked the next step after Uzbekistan joined the institution in 2025. The bank is now moving towards full-fledged investment work in the country.
During the opening, Uzbekistan's Deputy Prime Minister Jamshid Khodjaev noted that EDB's presence will strengthen cooperation in infrastructure, transport, digital technologies, and other key areas. According to him, the bank has significant experience in supporting large projects and aligns with the country's economic development priorities.
EDB Chairman of the Management Board Nikolai Podguzov stated that the bank plans to invest up to $1.5 billion in Uzbekistan's economy by 2031. The main focus is on energy, logistics, and industry, including projects with a high integration effect and initiatives already launched and in preparation.