O‘zbekistonda ilk bor Direct-to-Device sun’iy yo‘ldosh aloqasi texnologiyasi namoyish etildi, bu texnologiya bazaviy stansiyalarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri mobil qurilmalarga xabarlarni uzatish imkonini beradi. Sinov Viasat tizimidan foydalangan holda amalga oshirildi va GSMA M360 Eurasia forumi doirasidagi muhokamalarning bir qismi bo‘ldi.
Uchrashuv davomida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov kompaniya vakillari bilan sun’iy yo‘ldosh aloqalarini rivojlantirish, chekka hududlarda qamrovni kengaytirish va telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish masalalarini muhokama qildi. D2D texnologiyasining texnik imkoniyatlari alohida ko‘rib chiqildi, bu texnologiya sun’iy yo‘ldosh va smartfon o‘rtasida qo‘shimcha uskunalarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa kanalini ta’minlaydi.
Tomonlar, shuningdek, keyinchalik milliy miqyosda kengaytiriladigan mumkin bo‘lgan pilot loyihalarni muhokama qildilar. Ta’kidlanishicha, bunday yechimlarni joriy etish qiyin erishiladigan hududlarda raqamli qulaylikni kuchaytirishi va sun’iy yo‘ldosh xizmatlarini kengaytirish hamda milliy telekommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish uchun asos bo‘lishi mumkin.

В Узбекистане впервые протестировали спутниковую связь напрямую на смартфоны
В Узбекистане впервые прошла демонстрация технологии спутниковой связи Direct-to-Device, позволяющей передавать сообщения напрямую на мобильные устройства без участия базовых станций. Тестирование выполнено с использованием системы Viasat и стало частью обсуждений на полях форума GSMA M360 Eurasia.
Во время встречи министр цифровых технологий Шерзод Шерматов обсудил с представителями компании развитие спутниковых коммуникаций, расширение покрытия в удалённых районах и модернизацию телеком-инфраструктуры. Отдельно рассматривались технические возможности D2D, которая обеспечивает прямой канал связи между спутником и смартфоном без дополнительного оборудования.
Стороны также обсудили возможные пилотные проекты с последующим масштабированием на национальном уровне. Подчёркивается, что внедрение подобных решений может усилить цифровую доступность в труднодоступных регионах и стать основой для расширения спутниковых сервисов и развития национальных телекоммуникационных технологий.