O‘zbekistonda ilk bor robotlashtirilgan texnologiyalar yordamida masofaviy jarrohlik amaliyoti o‘tkazildi. Bu haqda mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirligi xabar berdi. Operatsiyani Respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazi jarrohi Abdurashid Abdukarimov amalga oshirdi, u operatsiya vaqtida Xitoyda edi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi robotlashtirilgan jarrohlik tibbiyot, raqamli texnologiyalar va intellektual tizimlarning zamonaviy yutuqlarini birlashtirishini ta’kidladi. Bu usul minimal invaziv bo‘lib, yuqori aniqlik bilan murakkab manipulyatsiyalarni bajarishga imkon beradi va bemorga yuklamani kamaytiradi. Buning natijasida operatsiyadan keyin tiklanish tezroq kechadi va asoratlar xavfi kamayadi.
Vazirlik shifokor va bemor o‘rtasidagi masofa endi jiddiy cheklov emasligini ta’kidladi. Zamonaviy texnologiyalar allaqachon operatsiyalarni masofadan turib o‘tkazishga imkon beradi va O‘zbekistonda bunday birinchi protsedura mamlakatning butun sog‘liqni saqlash tizimi uchun muhim bosqich bo‘ldi. Sog‘liqni saqlash vazirligi robotlashtirilgan jarrohlikni joriy etish yuqori texnologiyali tibbiyotni rivojlantirishning yangi bosqichini ochadi deb hisoblaydi.

Uzbekistan has performed its first remote surgical operation using robotic technologies. This was announced by the country's Ministry of Health. The operation was performed by Abdurashid Abdukarimov, a specialist from the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of Surgery, who was in China at the time of the intervention.
The Ministry of Health noted that robotic surgery combines modern achievements in medicine, digital technologies, and intelligent systems. The method is minimally invasive, allows complex manipulations to be performed with high precision, and reduces the burden on the patient. Thanks to this, recovery after surgery is faster, and the risk of complications is reduced.
The Ministry emphasized that the distance between the doctor and the patient is no longer a serious limitation. Modern technologies already allow operations to be performed remotely, and the first such procedure in Uzbekistan has become an important stage for the entire healthcare system of the country. The Ministry of Health believes that the introduction of robotic surgery will open a new stage in the development of high-tech medicine.