2026 yilning birinchi choragi yakunlari bo'yicha O'zbekistonning davlat qarzi 46,985 milliard dollarga yetdi, bu mamlakat YaIMning 26,6 foiziga teng. Bunday ma'lumotlar respublika Iqtisodiyot va moliya vazirligining rasmiy statistikasida keltirilgan.
Qarz tuzilmasi tashqi qarz olishlarning yaqqol ustunligini ko'rsatadi: ular umumiy hajmining taxminan 39,776 milliard dollarini yoki 85 foizini tashkil etadi. Ichki qarz 7,209 milliard dollarga baholanmoqda. Shu bilan birga, majburiyatlarning katta qismi xorijiy valyutada ifodalangan bo'lib, bu tashqi moliyaviy sharoitlarga sezilarli bog'liqlikni keltirib chiqaradi.
Qarzga xizmat ko'rsatish shartlariga ko'ra, sezilarli ulush qat'iy va o'zgaruvchan foiz stavkalariga to'g'ri keladi, majburiyatlarning asosiy qismi uzoq muddatli xususiyatga ega – 83 foizdan ortig'i bir yildan keyin to'lanishi kerak. Qisqa muddatli majburiyatlar deyarli yo'q, bu to'lovlar tuzilmasining vaqt bo'yicha nisbatan cho'zilganligini ko'rsatadi.

Государственный долг Узбекистан по итогам первого квартала 2026 года достиг 46,985 млрд долларов, что эквивалентно 26,6% ВВП страны. Такие данные представлены в официальной статистике Министерства экономики и финансов республики.
Структура долга показывает явное преобладание внешних заимствований: они составляют около 39,776 млрд долларов, или 85% общего объема. Внутренний долг оценивается в 7,209 млрд долларов. При этом большая часть обязательств номинирована в иностранной валюте, что формирует значительную зависимость от внешних финансовых условий.
По условиям обслуживания долга значительная доля приходится на фиксированные и плавающие процентные ставки, а основная масса обязательств носит долгосрочный характер — свыше 83% подлежат погашению более чем через год. Краткосрочные обязательства практически отсутствуют, что указывает на относительно растянутую структуру выплат по времени.