2026-yil aprel oyida O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligi indeksi mart oyiga nisbatan 6,5% ga o‘sib, 1065 punktga yetdi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ma’lumotlariga ko‘ra, yillik hisobda bu ko‘rsatkich birdaniga 22% ga oshgan, bu esa mamlakat iqtisodiyotining sezilarli darajada jonlanganidan dalolat beradi.
O‘sish deyarli barcha asosiy yo‘nalishlarda qayd etildi. Biznesning bank hisobvaraqlaridagi operatsiyalar soni 8,3% ga, tovar-xomashyo birjasida xomashyo xaridlari hajmi esa 5,4% ga oshdi. Ayniqsa, tovar belgilari sohasidagi faollikning keskin o‘sishi sezilarli bo‘ldi – bu ko‘rsatkich 33,9% ga oshdi. Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar soni ham o‘sishda davom etdi.
Ishbilarmonlik faolligining eng yuqori o‘sish sur’atlari Qoraqalpog‘iston, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida kuzatildi. Respublika tovar-xomashyo birjasidagi savdolar hajmi 8532 mlrd so‘mga yetdi, bu bir oyda 14,4% ga oshdi. Kompaniyalar sonining ko‘payishi ham o‘sishning qo‘shimcha belgisi bo‘ldi: faoliyat yuritayotgan subyektlarning umumiy soni 514,7 mingdan oshdi, kichik korxonalar soni esa 420,9 mingga yetdi.

In April 2026, the business activity index in Uzbekistan increased by 6.5% compared to March, reaching 1065 points. According to the Center for Economic Research and Reforms, the indicator grew by 22% year-on-year, signaling a significant revitalization of the country's economy.
Growth was recorded across almost all key areas. The number of business bank account operations increased by 8.3%, and the volume of raw material purchases on the commodity exchange grew by 5.4%. The surge in trademark activity was particularly notable, with the indicator rising by 33.9%. The number of active economic entities also continued to grow.
Karakalpakstan, Namangan, Jizzakh, and Sirdaryo regions showed the highest rates of business activity growth. The trading volume on the Republican Commodity Exchange reached 8532 billion soums, an increase of 14.4% over the month. An additional sign of growth was the increase in the number of companies: the total number of active entities exceeded 514.7 thousand, and the number of small enterprises reached 420.9 thousand.