2026-yil aprel oyida O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligi indeksi mart oyiga nisbatan 6,5% ga o‘sib, 1065 punktga yetdi. Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ma’lumotlariga ko‘ra, yillik hisobda bu ko‘rsatkich birdaniga 22% ga oshgan, bu esa mamlakat iqtisodiyotining sezilarli darajada jonlanganidan dalolat beradi.
O‘sish deyarli barcha asosiy yo‘nalishlarda qayd etildi. Biznesning bank hisobvaraqlaridagi operatsiyalar soni 8,3% ga, tovar-xomashyo birjasida xomashyo xaridlari hajmi esa 5,4% ga oshdi. Ayniqsa, tovar belgilari sohasidagi faollikning keskin o‘sishi sezilarli bo‘ldi – bu ko‘rsatkich 33,9% ga oshdi. Faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi subyektlar soni ham o‘sishda davom etdi.
Ishbilarmonlik faolligining eng yuqori o‘sish sur’atlari Qoraqalpog‘iston, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida kuzatildi. Respublika tovar-xomashyo birjasidagi savdolar hajmi 8532 mlrd so‘mga yetdi, bu bir oyda 14,4% ga oshdi. Kompaniyalar sonining ko‘payishi ham o‘sishning qo‘shimcha belgisi bo‘ldi: faoliyat yuritayotgan subyektlarning umumiy soni 514,7 mingdan oshdi, kichik korxonalar soni esa 420,9 mingga yetdi.

В апреле 2026 года индекс деловой активности в Узбекистане вырос на 6,5% по сравнению с мартом и достиг 1065 пунктов. По данным Центра экономических исследований и реформ, в годовом выражении показатель увеличился сразу на 22%, что указывает на заметное оживление экономики страны.
Рост зафиксирован практически по всем ключевым направлениям. Количество операций по банковским счетам бизнеса увеличилось на 8,3%, а объёмы закупок сырья на товарно-сырьевой бирже выросли на 5,4%. Особенно заметным оказался скачок активности в сфере товарных знаков — показатель прибавил 33,9%. Число действующих хозяйствующих субъектов также продолжило расти.
Наиболее высокие темпы роста деловой активности показали Каракалпакстан, Наманганская, Джизакская и Сырдарьинская области. Объём торгов на Республиканской товарно-сырьевой бирже достиг 8532 млрд сумов, увеличившись на 14,4% за месяц. Дополнительным сигналом роста стало увеличение числа компаний: общее количество действующих субъектов превысило 514,7 тыс., а число малых предприятий достигло 420,9 тыс.