Uzbekistonda olimlarni tayyorlash tizimini va ilmiy faoliyatni tashkil etishni kompleks yangilash rejalashtirilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev ilm-fanning samaradorligini va uning xalqaro raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan takliflar paketi bilan tanishdi.
Asosiy tashabbuslar qatorida sun'iy intellekt, tibbiyot, energetika, suv resurslari va yangi materiallar kabi ustuvor yo‘nalishlarda tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish bor. Shuningdek, ushbu yo‘nalishlardagi doktorantlarning stipendiyalarini 1,7 barobar oshirish va uskunalar hamda reagentlar uchun moliyalashtirishni kengaytirish taklif etilmoqda.
Islohotlarning alohida bloki ilmiy sohani raqamlashtirishga qaratilgan. Dissertatsiyalarni himoya qilish jarayonlarini elektron formatga o‘tkazish, ularni o‘tkazish muddatlarini taxminan 50% ga qisqartirish va tadqiqotchilarning ma'muriy yukini kamaytirish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, ilmiy attestatsiya tizimini isloh qilish va amaliy doktoranturalar orqali ilm-fanning iqtisodiyotning real sektori bilan aloqasini kuchaytirish muhokama qilinmoqda.

В Узбекистане планируется комплексное обновление системы подготовки учёных и организации научной деятельности. Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с пакетом предложений, направленных на повышение эффективности науки и её международной конкурентоспособности.
Среди ключевых инициатив — усиление поддержки исследований в приоритетных направлениях, включая искусственный интеллект, медицину, энергетику, водные ресурсы и новые материалы. Также предлагается увеличить стипендии докторантов по таким направлениям в 1,7 раза и расширить финансирование на оборудование и реагенты.
Отдельный блок реформ касается цифровизации научной сферы. Планируется перевести процедуры защиты диссертаций в электронный формат, сократить сроки их прохождения примерно на 50% и снизить административную нагрузку на исследователей. Также обсуждается реформа системы научной аттестации и усиление связи науки с реальным сектором экономики через прикладные докторантуры.