Uzbekistonda kichik va o'rta biznesni raqamli qo'llab-quvvatlash kuchaytiriladi
Uzbekistonda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashning raqamli vositalarini kengaytirish rejalashtirilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlarning moliyalashtirishga kirishini soddalashtirish va byurokratik tartiblarni qisqartirishga qaratilgan takliflar paketi bilan tanishdi.
Asosiy tashabbus yagona raqamli moliyaviy platformani yaratish bo‘lib, u orqali biznes kredit olish uchun arizalar berishi, bank shartlarini taqqoslashi va avtomatik tarzda takliflar olishi mumkin bo‘ladi. Platforma “Elektron hukumat” tizimi bilan integratsiyalanadi, bu ma’lumotlarni qayta ishlashni tezlashtiradi va zarur hujjatlar sonini kamaytiradi.
2026-yil 1-dekabrdan boshlab sun’iy intellektga asoslangan muqobil skoringni joriy etish rejalashtirilgan. U nafaqat kredit tarixini, balki ish faoliyatini, soliq ma’lumotlarini va boshqa raqamli ko‘rsatkichlarni ham hisobga oladi. Bu an’anaviy kredit tarixiga ega bo‘lmagan tadbirkorlar uchun moliyalashtirishga kirishni kengaytirishi kerak.
Bundan tashqari, garovsiz mikrokreditlar limitini oshirish, foiz xarajatlarini qoplash va raqamli hamda “yashil” texnologiyalarni joriy etayotgan eng muvaffaqiyatli tadbirkorlar uchun grant dasturlarini ishga tushirish ko‘zda tutilgan.

В Узбекистане планируется масштабное расширение цифровых инструментов поддержки малого и среднего бизнеса. Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с пакетом предложений, направленных на упрощение доступа предпринимателей к финансированию и сокращение бюрократических процедур.
Ключевой инициативой станет создание единой цифровой финансовой платформы, через которую бизнес сможет подавать заявки на кредиты, сравнивать условия банков и получать предложения в автоматическом режиме. Платформа будет интегрирована с системой «Электронное правительство», что позволит ускорить обработку данных и снизить количество необходимых документов.
С 1 декабря 2026 года планируется внедрение альтернативного скоринга на основе искусственного интеллекта. Он будет учитывать не только кредитную историю, но и деловую активность, налоговые данные и другие цифровые показатели. Это должно расширить доступ к финансированию для предпринимателей без традиционной кредитной истории.
Дополнительно предусмотрено увеличение лимитов беззалоговых микрокредитов, компенсация процентных расходов и запуск грантовых программ для наиболее успешных предпринимателей, внедряющих цифровые и «зелёные» технологии.