Uzbekistonda kichik va o'rta biznesni raqamli qo'llab-quvvatlash kuchaytiriladi
Uzbekistonda kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashning raqamli vositalarini kengaytirish rejalashtirilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlarning moliyalashtirishga kirishini soddalashtirish va byurokratik tartiblarni qisqartirishga qaratilgan takliflar paketi bilan tanishdi.
Asosiy tashabbus yagona raqamli moliyaviy platformani yaratish bo‘lib, u orqali biznes kredit olish uchun arizalar berishi, bank shartlarini taqqoslashi va avtomatik tarzda takliflar olishi mumkin bo‘ladi. Platforma “Elektron hukumat” tizimi bilan integratsiyalanadi, bu ma’lumotlarni qayta ishlashni tezlashtiradi va zarur hujjatlar sonini kamaytiradi.
2026-yil 1-dekabrdan boshlab sun’iy intellektga asoslangan muqobil skoringni joriy etish rejalashtirilgan. U nafaqat kredit tarixini, balki ish faoliyatini, soliq ma’lumotlarini va boshqa raqamli ko‘rsatkichlarni ham hisobga oladi. Bu an’anaviy kredit tarixiga ega bo‘lmagan tadbirkorlar uchun moliyalashtirishga kirishni kengaytirishi kerak.
Bundan tashqari, garovsiz mikrokreditlar limitini oshirish, foiz xarajatlarini qoplash va raqamli hamda “yashil” texnologiyalarni joriy etayotgan eng muvaffaqiyatli tadbirkorlar uchun grant dasturlarini ishga tushirish ko‘zda tutilgan.

Uzbekistan to Strengthen Digital Support for Small and Medium-sized Businesses
Uzbekistan plans a large-scale expansion of digital tools to support small and medium-sized businesses. President Shavkat Mirziyoyev reviewed a package of proposals aimed at simplifying entrepreneurs' access to financing and reducing bureaucratic procedures.
A key initiative will be the creation of a unified digital financial platform through which businesses can apply for loans, compare bank terms, and receive offers automatically. The platform will be integrated with the "E-government" system, which will speed up data processing and reduce the number of required documents.
From December 1, 2026, an alternative scoring system based on artificial intelligence is planned to be introduced. It will take into account not only credit history but also business activity, tax data, and other digital indicators. This should expand access to financing for entrepreneurs without a traditional credit history.
Additionally, an increase in limits for unsecured microloans, compensation for interest expenses, and the launch of grant programs for the most successful entrepreneurs implementing digital and "green" technologies are envisioned.