Toshkentda qariyb 100 km uzunlikdagi halqa pullik yoʻl qurish rejalashtirilmoqda
Loyiha Xitoyning CRCC kompaniyasi bilan poytaxt transport va shahar infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha muzokaralar doirasida muhokama qilindi
Toshkentda taxminan 100 kilometr uzunlikdagi halqa pullik avtomobil yoʻlini qurish imkoniyati koʻrib chiqilmoqda. Tashabbus Oʻzbekiston delegatsiyasining Tianjin shahriga tashrifi chogʻida poytaxt hokimi Shavkat Umurzoqovning China Railway Construction Corporation (CRCC) vakillari bilan muzokaralarida muhokama qilindi.
Tomonlar shahar transport tizimini rivojlantirishga asosiy eʼtiborni qaratdilar. Halqa yoʻlidan tashqari, Toshkent markazini boʻlajak xalqaro aeroport bilan bogʻlaydigan pullik magistral qurilishi ham muhokama qilindi.
Shuningdek, shahar muhitini modernizatsiya qilish yoʻnalishlari, zamonaviy shaharsozlik va ekologik yechimlarni joriy etish, shuningdek, Xitoy kompaniyasining shahar infratuzilmasini kompleks yangilash loyihalarida ishtiroki koʻrib chiqildi.
CRCC tajribasini ijtimoiy obʼyektlar, jumladan, maktablar, bolalar bogʻchalari va tibbiyot muassasalari qurilishida qoʻllash imkoniyati alohida muhokama qilindi. Bundan tashqari, zamonaviy ekologik texnologiyalardan foydalangan holda chiqindilarni qayta ishlash poligonini yaratish loyihasi ham koʻrib chiqildi.
Uchrashuvlar yakunida tomonlar tashabbuslarni yanada rivojlantirish va shahar infratuzilmasi hamda investitsiya loyihalari sohasida hamkorlikni rivojlantirishga qiziqish bildirdilar.

В Ташкенте планируют построить кольцевую платную трассу протяжённостью около 100 км
Проект обсудили с китайской CRCC в рамках переговоров о развитии транспортной и городской инфраструктуры столицы
В Ташкенте рассматривается возможность строительства кольцевой платной автомагистрали длиной примерно 100 километров. Инициатива обсуждалась на переговорах хокима столицы Шавката Умурзакова с представителями China Railway Construction Corporation (CRCC) в ходе визита узбекской делегации в Тяньцзинь.
Стороны уделили основное внимание развитию транспортной системы города. Помимо кольцевой дороги, обсуждалось строительство платной магистрали, которая соединит центр Ташкента с будущим международным аэропортом.
Также рассматривались направления модернизации городской среды, внедрение современных градостроительных и экологических решений, а также участие китайской компании в проектах комплексного обновления городской инфраструктуры.
Отдельно обсуждалось возможное применение опыта CRCC в строительстве социальных объектов, включая школы, детские сады и медицинские учреждения. Дополнительно затронут проект создания полигона для переработки отходов с использованием современных экологических технологий.
По итогам встреч стороны подтвердили интерес к дальнейшей проработке инициатив и развитию сотрудничества в сфере городской инфраструктуры и инвестпроектов.