Toshkent va Samarqand o'rtasida 150 km/soat: Uzbekistan kelajak megatrassasini tayyorlamoqda
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O’zbekiston transport infratuzilmasini keng ko’lamli rivojlantirish loyihasi bilan tanishdi.
Asosiy ob’ektlardan biri Toshkent — Samarqand yo’nalishidagi 282 km uzunlikdagi yangi muqobil avtomobil yo’li bo’ladi. Trassa Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarini bog’laydi va mamlakatning yirik shaharlari o’rtasidagi yo’l vaqtini sezilarli darajada qisqartirishi kerak.
Loyiha I-a toifali zamonaviy magistralni sement-beton qoplamasi va har bir yo’nalishda 3 ta harakatlanish tasmasi bilan qurishni nazarda tutadi. Hisoblangan harakatlanish tezligi 150 km/soatgacha bo’ladi. Loyiha doirasida shuningdek, 12 ta transport yechimi, 91 ta ko’prik, 60 ta tunnel o’tish joyi, 16 ta yo’l o’tkazgich va yuzlab drenaj inshootlari qurish rejalashtirilgan.
Trassani raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratiladi. Yo’lda intellektual transport tizimi, vazn nazorati punktlari joriy etiladi, marshrut bo’ylab 12 ta terminal va yo’l bo’yi infratuzilma ob’ektlari paydo bo’ladi. Prezident potentsial investorlar bilan muzokaralarni tezlashtirish va yangi magistral qurilishini imkon qadar tezroq boshlashni topshirdi.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, reviewed the project for large-scale development of Uzbekistan's transport infrastructure.
One of the key facilities will be the new alternative Tashkent-Samarkand highway, with a length of 282 km. The route will connect Tashkent, Sirdaryo, Jizzakh, and Samarkand regions and is expected to significantly reduce travel time between the country's largest cities.
The project envisages the construction of a modern I-a category highway with cement-concrete pavement and 3 lanes in each direction. The estimated speed will be up to 150 km/h. The project also plans for the construction of 12 interchanges, 91 bridges, 60 tunnel crossings, 16 overpasses, and hundreds of drainage structures.
Special attention will be paid to the digitalization of the highway. An intelligent transport system and weigh stations will be implemented on the road, and 12 terminals and roadside infrastructure facilities will appear along the route. The President instructed to accelerate negotiations with potential investors and to start the construction of the new highway as quickly as possible.