Toshkent va Samarqand o'rtasida 150 km/soat: Uzbekistan kelajak megatrassasini tayyorlamoqda
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev O’zbekiston transport infratuzilmasini keng ko’lamli rivojlantirish loyihasi bilan tanishdi.
Asosiy ob’ektlardan biri Toshkent — Samarqand yo’nalishidagi 282 km uzunlikdagi yangi muqobil avtomobil yo’li bo’ladi. Trassa Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarini bog’laydi va mamlakatning yirik shaharlari o’rtasidagi yo’l vaqtini sezilarli darajada qisqartirishi kerak.
Loyiha I-a toifali zamonaviy magistralni sement-beton qoplamasi va har bir yo’nalishda 3 ta harakatlanish tasmasi bilan qurishni nazarda tutadi. Hisoblangan harakatlanish tezligi 150 km/soatgacha bo’ladi. Loyiha doirasida shuningdek, 12 ta transport yechimi, 91 ta ko’prik, 60 ta tunnel o’tish joyi, 16 ta yo’l o’tkazgich va yuzlab drenaj inshootlari qurish rejalashtirilgan.
Trassani raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratiladi. Yo’lda intellektual transport tizimi, vazn nazorati punktlari joriy etiladi, marshrut bo’ylab 12 ta terminal va yo’l bo’yi infratuzilma ob’ektlari paydo bo’ladi. Prezident potentsial investorlar bilan muzokaralarni tezlashtirish va yangi magistral qurilishini imkon qadar tezroq boshlashni topshirdi.

150 км/ч между Ташкентом и Самаркандом: Узбекистан готовит мегатрассу будущего
Новая бетонная магистраль с интеллектуальной системой управления должна стать одной из крупнейших дорожных строек страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом масштабного развития транспортной инфраструктуры Узбекистана.
Одним из ключевых объектов станет новая альтернативная автодорога Ташкент — Самарканд протяжённостью 282 км. Трасса соединит Ташкентскую, Сырдарьинскую, Джизакскую и Самаркандскую области и должна существенно сократить время в пути между крупнейшими городами страны.
Проект предусматривает строительство современной магистрали категории I-а с цементобетонным покрытием и 3 полосами движения в каждом направлении. Расчётная скорость движения составит до 150 км/ч. В рамках проекта также планируется возведение 12 транспортных развязок, 91 моста, 60 тоннельных переходов, 16 путепроводов и сотен дренажных сооружений.
Отдельное внимание уделят цифровизации трассы. На дороге внедрят интеллектуальную транспортную систему, пункты весового контроля, а вдоль маршрута появятся 12 терминалов и объекты придорожной инфраструктуры. Президент поручил ускорить переговоры с потенциальными инвесторами и максимально быстро приступить к строительству новой магистрали.