Farg'ona energetika va moliya sohasidagi yirik loyihalarga kirishmoqda
Yaponiya yetakchi korporatsiyalari va banklari bilan muzokaralar sanoat, kadrlar va qishloq xo'jaligini qamrab oldi
O‘zbekistonda xalqaro iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish doirasida Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov Yaponiyaga ishchi tashrif bilan bordi. Tashrif davomida yirik yapon kompaniyalari va moliya tashkilotlari vakillari bilan bir qator muzokaralar bo‘lib o‘tdi, unda investitsiyalarning istiqbolli yo‘nalishlari va tarmoq hamkorligini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Asosiy uchrashuvlardan biri Toyo Engineering Corporation kompaniyasi bilan bo‘lib o‘tgan munozara bo‘ldi, unda neft-gaz sanoati va tegishli sanoatda yapon hamkorining muhandislik va texnologik yechimlaridan foydalangan holda mumkin bo‘lgan loyihalar ko‘rib chiqildi. Kompaniya energetika va neft-kimyo sanoatini o‘z ichiga olgan yirik infratuzilma va sanoat ob’ektlarini amalga oshirishdagi tajribasini taqdim etdi.
Muzokaralarning alohida bloki moliya institutlari va ijtimoiy tashabbuslarga bag‘ishlandi. JBIC va Mizuho Bank, Ltd. bilan qo‘shma loyihalar va investitsiyalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari muhokama qilindi. Proud Partners Co., Ltd. bilan Farg‘ona yoshlarini zamonaviy kasblarda ishlashga tayyorlash va Yaponiyada ishga joylashtirish, shuningdek, chorvachilik loyihalarini rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Bundan tashqari, Interactive Corporation bilan qo‘shma investitsiya tashabbuslarining yangi yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.

Фергана выходит на крупные проекты в энергетике и финансах
Переговоры с ведущими корпорациями и банками Японии охватили промышленность, кадры и сельское хозяйство
В Узбекистане, в рамках развития международных экономических связей, хоким Ферганской области Хайрулло Бозоров провёл рабочую поездку в Япония. В ходе визита состоялась серия переговоров с представителями крупных японских компаний и финансовых организаций, где обсуждались перспективные направления инвестиций и расширение отраслевого сотрудничества.
Одной из ключевых встреч стала дискуссия с компанией Toyo Engineering Corporation, где рассматривались возможные проекты в нефтегазовой отрасли и смежной промышленности с применением инженерных и технологических решений японского партнёра. Компания представила свой опыт в реализации крупных инфраструктурных и промышленных объектов, включая энергетику и нефтехимию.
Отдельный блок переговоров был посвящён финансовым институтам и социальным инициативам. С JBIC и Mizuho Bank, Ltd. обсуждались механизмы поддержки совместных проектов и инвестиций. С Proud Partners Co., Ltd. достигнуты договорённости о подготовке молодёжи Ферганы к работе в современных профессиях и трудоустройстве в Японии, а также развитии животноводческих проектов. Дополнительно с Interactive Corporation рассмотрены новые направления совместных инвестиционных инициатив.