2030 yilga borib O'zbekiston aviatsiya yoqilg'isi ishlab chiqarishni yiliga 600 ming tonnagacha oshirishni va saqlash quvvatlarini 80 ming tonnagacha kengaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilgan va soha samaradorligini oshirishga qaratilgan transport infratuzilmasini rivojlantirish bo'yicha taqdimotda ma'lum qilindi.
Bugungi kunda aeroportlarning yoqilg'i quyish majmualarining umumiy sig'imi taxminan 49 ming tonnani tashkil etadi. Yangi saqlash omborlarini Navoiy, Andijon, Buxoro, Urganch va mamlakatning kelajakdagi "Yangi Toshkent" aeroportida qurish rejalashtirilgan.
Loyiha saqlash va yoqilg'i quyish tizimlarini modernizatsiya qilishni, xalqaro standartlarga o'tishni o'z ichiga oladi. 2026 yilda yoqilg'i majmualarini boshqarishni raqamlashtirish va nazoratni kuchaytirish rejalashtirilgan bo'lib, bu aviatsiya sanoati, logistika va uzoq muddatli istiqbolda rivojlanishning bir qismi bo'ladi.

Узбекистан нарастит производство авиатоплива к 2030 году
К 2030 году Узбекистан планирует увеличить производство авиационного топлива до 600 тыс. тонн в год и расширить емкости хранения до 80 тыс. тонн. Об этом сообщили на презентации по развитию транспортной инфраструктуры, представленной президенту Шавкату Мирзиёеву и направленной на повышение эффективности отрасли.
Сегодня суммарная емкость топливозаправочных комплексов аэропортов составляет около 49 тыс. тонн. Новые хранилища планируется построить в Навои, Андижане, Бухаре, Ургенче и в будущем аэропорту «Новый Ташкент» страны.
Проект включает модернизацию систем хранения и заправки с переходом на международные стандарты. В 2026 году запланирована цифровизация управления топливными комплексами и усиление контроля, что станет частью развития авиационной отрасли, логистики и в долгосрочной перспективе.