Yangi trassaga $2,185 mlrd ajratiladi
Yangi pullik magistral O'zbekistonning eng yirik hududlari o'rtasidagi aloqani keskin tezlashtirishi kerak
Xitoy kompaniyasi Toshkent — Samarqand pullik avtomobil yo‘lini qurish bo‘yicha $2,185 mlrd qiymatidagi tenderda g‘olib chiqdi. EPC-shartnomani imzolash iyun oyida, qurilish ishlarini boshlash esa iyul oyiga mo‘ljallangan, deb xabar berdi transport vaziri Ilhom Mahkamov loyihalar prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilganidan so‘ng. Pudratchining nomi hozircha oshkor etilmayapti.
Trassaning uzunligi 282 km bo‘ladi. I-a toifasidagi loyiha har bir yo‘nalishda uchta qatnov qatorini, sementbeton qoplamani va 150 km/soatgacha tezlikni nazarda tutadi. Marshrut bir nechta viloyatlarni bog‘laydi, shuningdek, 12 ta chorraha, 91 ta ko‘prik, 60 ta tunnel, 16 ta yo‘l o‘tkazgich va yuzlab drenaj va yo‘l bo‘yi infratuzilma ob’ektlarini o‘z ichiga oladi.
Amaldagi yo‘l allaqachon ortiqcha yuklangan va transport oqimini uddalay olmayapti. Yangi magistral yo‘lga ketadigan vaqtni 2–2,5 barobar qisqartirishi kerak. Shuningdek, harakatni boshqarishning intellektual tizimi, vazn nazorati va servis zonalari nazarda tutilgan bo‘lib, bu marshrutning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini va xavfsizligini oshiradi.

$2.185 billion allocated for new highway
The new toll highway is expected to significantly accelerate communication between Uzbekistan's largest regions
A Chinese company has won the tender for the construction of the Tashkent — Samarkand toll road, valued at $2.185 billion. The signing of the EPC contract is expected in June, with construction work scheduled to begin in July, said Minister of Transport Ilkhom Makhkamov after presenting the projects to President Shavkat Mirziyoyev. The name of the contractor has not yet been disclosed.
The highway will be 282 km long. The Category I-a project includes three lanes in each direction, cement concrete pavement, and a speed limit of up to 150 km/h. The route will connect several regions and also includes 12 interchanges, 91 bridges, 60 tunnels, 16 overpasses, and hundreds of drainage and roadside infrastructure facilities.
The existing road is already overloaded and cannot cope with the traffic flow. The new highway is expected to reduce travel time by 2–2.5 times. An intelligent traffic management system, weight control, and service areas are also planned, which will increase the route's capacity and safety.