Yangi trassaga $2,185 mlrd ajratiladi
Yangi pullik magistral O'zbekistonning eng yirik hududlari o'rtasidagi aloqani keskin tezlashtirishi kerak
Xitoy kompaniyasi Toshkent — Samarqand pullik avtomobil yo‘lini qurish bo‘yicha $2,185 mlrd qiymatidagi tenderda g‘olib chiqdi. EPC-shartnomani imzolash iyun oyida, qurilish ishlarini boshlash esa iyul oyiga mo‘ljallangan, deb xabar berdi transport vaziri Ilhom Mahkamov loyihalar prezident Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilganidan so‘ng. Pudratchining nomi hozircha oshkor etilmayapti.
Trassaning uzunligi 282 km bo‘ladi. I-a toifasidagi loyiha har bir yo‘nalishda uchta qatnov qatorini, sementbeton qoplamani va 150 km/soatgacha tezlikni nazarda tutadi. Marshrut bir nechta viloyatlarni bog‘laydi, shuningdek, 12 ta chorraha, 91 ta ko‘prik, 60 ta tunnel, 16 ta yo‘l o‘tkazgich va yuzlab drenaj va yo‘l bo‘yi infratuzilma ob’ektlarini o‘z ichiga oladi.
Amaldagi yo‘l allaqachon ortiqcha yuklangan va transport oqimini uddalay olmayapti. Yangi magistral yo‘lga ketadigan vaqtni 2–2,5 barobar qisqartirishi kerak. Shuningdek, harakatni boshqarishning intellektual tizimi, vazn nazorati va servis zonalari nazarda tutilgan bo‘lib, bu marshrutning o‘tkazuvchanlik qobiliyatini va xavfsizligini oshiradi.

Китайская компания победила в тендере на строительство платной автодороги Ташкент — Самарканд стоимостью $2,185 млрд. Подписание EPC-контракта ожидается в июне, а старт строительных работ намечен на июль, сообщил министр транспорта Илхом Махкамов после презентации проектов президенту Шавкату Мирзиёеву. Название подрядчика пока не раскрывается.
Протяжённость трассы составит 282 км. Проект категории I-а предусматривает по три полосы в каждом направлении, цементобетонное покрытие и скорость до 150 км/ч. Маршрут соединит несколько областей, а также включает 12 развязок, 91 мост, 60 тоннелей, 16 путепроводов и сотни объектов дренажной и придорожной инфраструктуры.
Действующая дорога уже перегружена и не справляется с потоком транспорта. Новая магистраль должна сократить время поездки в 2–2,5 раза. Также предусмотрены интеллектуальная система управления движением, весовой контроль и сервисные зоны, что повысит пропускную способность и безопасность маршрута.