Toshkent delegatsiyasi Sian shahrida bo'lib o'tgan O'zbekiston-Xitoy hududlararo forumida Xitoy hamkorlari bilan 3,5 milliard dollardan ortiq miqdordagi kelishuvlarni imzoladi. Poytaxt hokimligi xabariga ko'ra, shahar rivojlanishi va infratuzilmasini modernizatsiya qilishning asosiy yo'nalishlarini qamrab oluvchi jami sakkizta investitsiya shartnomasi rasmiylashtirildi.
Loyihalarning asosiy yo'nalishi – transport va shahar muhiti. Rejalarda yo'l tarmog'ini rivojlantirish, BRT avtobus yo'laklarini yaratish, yo'l o'tkazgichlar qurish va muhandislik tizimlarini modernizatsiya qilish ko'zda tutilgan. Avtoturargoh yechimlari, ekologiya va jamoat joylarini yangilash, shuningdek, shahar iqtisodiyotiga sanoat tashabbuslarini joriy etish alohida muhokama qilindi.
Moliyalashtirish O'zbekiston tomonidan byudjet mablag'lari va davlat kafolatlari jalb qilinmasdan EPC+F modeli bo'yicha amalga oshiriladi. Eng yirik bloklar transport va ijtimoiy infratuzilmaga 1 milliard dollardan, renovatsiya zonalaridagi turar-joy majmualariga 500 million dollar, shuningdek, chiqindilarni qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish va tunu kun faoliyat ko'rsatadigan "brend ko'chalar" yaratishga alohida investitsiyalarni o'z ichiga oladi.

Chinese Billions for Tashkent: $3.5 Billion Deals Signed and Mega-Project Plan Already Prepared
In Xi'an, an investment package was formalized that will affect transport, housing, ecology, and industry in the capital of Uzbekistan
A Tashkent delegation at the Uzbek-Chinese interregional forum in Xi'an signed agreements with Chinese partners totaling over $3.5 billion. According to the capital's hokimiyat, eight investment agreements were formalized, covering key areas of urban development and infrastructure modernization.
The main focus of the projects is transport and the urban environment. Plans include developing the road network, creating dedicated BRT bus corridors, constructing overpasses, and modernizing engineering systems. Parking solutions, ecology, and the renewal of public spaces were separately discussed, as well as the implementation of industrial initiatives in the urban economy.
Funding will be implemented under the EPC+F model without attracting budget funds or state guarantees from Uzbekistan. The largest blocks include $1 billion each for transport and social infrastructure, $500 million for residential complexes in renovation zones, as well as separate investments in waste processing, production of building materials, and the creation of "branded streets" with round-the-clock activity.