Toshkent delegatsiyasi Sian shahrida bo'lib o'tgan O'zbekiston-Xitoy hududlararo forumida Xitoy hamkorlari bilan 3,5 milliard dollardan ortiq miqdordagi kelishuvlarni imzoladi. Poytaxt hokimligi xabariga ko'ra, shahar rivojlanishi va infratuzilmasini modernizatsiya qilishning asosiy yo'nalishlarini qamrab oluvchi jami sakkizta investitsiya shartnomasi rasmiylashtirildi.
Loyihalarning asosiy yo'nalishi – transport va shahar muhiti. Rejalarda yo'l tarmog'ini rivojlantirish, BRT avtobus yo'laklarini yaratish, yo'l o'tkazgichlar qurish va muhandislik tizimlarini modernizatsiya qilish ko'zda tutilgan. Avtoturargoh yechimlari, ekologiya va jamoat joylarini yangilash, shuningdek, shahar iqtisodiyotiga sanoat tashabbuslarini joriy etish alohida muhokama qilindi.
Moliyalashtirish O'zbekiston tomonidan byudjet mablag'lari va davlat kafolatlari jalb qilinmasdan EPC+F modeli bo'yicha amalga oshiriladi. Eng yirik bloklar transport va ijtimoiy infratuzilmaga 1 milliard dollardan, renovatsiya zonalaridagi turar-joy majmualariga 500 million dollar, shuningdek, chiqindilarni qayta ishlash, qurilish materiallari ishlab chiqarish va tunu kun faoliyat ko'rsatadigan "brend ko'chalar" yaratishga alohida investitsiyalarni o'z ichiga oladi.

Китайские миллиарды для Ташкента: подписаны сделки на $3,5 млрд и уже готов план мегапроектов
В Сиане оформили пакет инвестиций, который затронет транспорт, жильё, экологию и промышленность столицы Узбекистана
Делегация Ташкента на узбекско-китайском межрегиональном форуме в Сиане подписала соглашения с китайскими партнёрами на сумму более $3,5 млрд. Как сообщили в хокимияте столицы, всего оформлено восемь инвестиционных договоров, охватывающих ключевые направления городского развития и модернизации инфраструктуры.
Основной фокус проектов — транспорт и городская среда. В планах развитие дорожной сети, создание выделенных автобусных коридоров BRT, строительство путепроводов и модернизация инженерных систем. Отдельно обсуждались парковочные решения, экология и обновление общественных пространств, а также внедрение промышленных инициатив в городской экономике.
Финансирование будет реализовано по модели EPC+F без привлечения бюджетных средств и госгарантий со стороны Узбекистана. Крупнейшие блоки включают по $1 млрд на транспортную и социальную инфраструктуру, $500 млн на жилые комплексы в зонах реновации, а также отдельные инвестиции в переработку отходов, производство строительных материалов и создание «брендовых улиц» с круглосуточной активностью.