Uzbekistan va Finlandiya raqamli hamkorlikni kuchaytirmoqda: e-Gov va sun'iy intellektga e'tibor
Muzokaralarning asosiy mavzusi raqamli hukumatni rivojlantirish, davlat xizmatlari sifatini oshirish va sun'iy intellekt texnologiyalarini integratsiyalash bo'ldi
Toshkent va Xelsinki raqamli davlatni rivojlantirish hamda sun'iy intellektni davlat boshqaruviga joriy etish masalalarini muhokama qildi. O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning Finlandiya Raqamli va demografik ma'lumotlar agentligi direktori Mikko Mattenen bilan uchrashuvi 2026-yil 28-may kuni Finlandiyada bo'lib o'tdi va ikki davlatning e-Gov sohasidagi kengayib borayotgan hamkorligining bir qismi bo'ldi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi raqamli hukumatni rivojlantirish, davlat xizmatlari sifatini oshirish va sun'iy intellekt texnologiyalarini ma'muriy jarayonlarga integratsiyalash bo'ldi. Tomonlar Finlandiyaning samarali raqamli xizmatlar tizimini qurish, ma'lumotlarni boshqarish va davlat sektorida avtomatlashtirish hamda shaffoflikni oshirish uchun sun'iy intellektdan foydalanish tajribasini batafsil muhokama qildilar.
Shuningdek, uchrashuv ishtirokchilari raqamli texnologiyalar sohasida mutaxassislarni tayyorlash va kadrlar malakasini oshirish yondashuvlari bilan almashdilar. O'zbekiston davlat boshqaruviga ilg'or yechimlarni joriy etish va mamlakatlar o'rtasida uzoq muddatli texnologik hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan mumkin bo'lgan qo'shma tashabbuslar alohida ko'rib chiqildi.

Ташкент и Хельсинки обсудили развитие цифрового государства и внедрение искусственного интеллекта в госуправление. Встреча министра цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов с директором Агентства цифровых и демографических данных Финляндии Микко Маттенен состоялась 28 мая 2026 года в Финляндии и стала частью расширяющегося сотрудничества двух стран в сфере e-Gov.
Основной темой переговоров стало развитие цифрового правительства, повышение качества госуслуг и интеграция технологий искусственного интеллекта в административные процессы. Стороны подробно обсудили финский опыт построения эффективной системы цифровых сервисов, управления данными и использования ИИ в государственном секторе для автоматизации и повышения прозрачности.
Также участники встречи обменялись подходами к подготовке специалистов и повышению квалификации кадров в сфере цифровых технологий. Отдельно рассматривались возможные совместные инициативы, направленные на внедрение передовых решений в госуправление Узбекистана и развитие долгосрочного технологического сотрудничества между странами.