Farg'ona Yaponiyaga e'tibor qaratmoqda
O‘zbekistonning Farg‘ona viloyati Yaponiya biznesi va rivojlanish institutlari bilan iqtisodiy hamkorlikni kengaytirmoqda. Viloyat hokimi Xayrullo Bozorov boshchiligidagi delegatsiya Tokioda bir qator muzokaralar o‘tkazdi, ularda axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, tibbiyot, logistika, qishloq xo‘jaligi va sanoat sohalaridagi loyihalar muhokama qilindi. Uchrashuvlar yakunida bir qator hamkorlik shartnomalari va memorandumlar imzolandi.
Yaponiya IT va AI kompaniyalari bilan o‘zaro hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar Farg‘ona viloyatining salohiyati, sohaning joriy imkoniyatlari va raqamli infratuzilmani rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar. Shuningdek, texnologiyalarni joriy etish va viloyat yoshlarining kadrlar salohiyatidan yanada samarali foydalanish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi, bu esa viloyatning texnologik bazasini mustahkamlashi kerak.
Alohida muzokaralar sanoat va agrar kooperatsiyaga bag‘ishlandi. Xususan, Fujikura Kasei Co., Ltd. kompaniyasi bilan birgalikda tibbiy tahlillar uchun reagentlar ishlab chiqarishni tashkil etish loyihasi muhokama qilindi. Bundan tashqari, yaponiyalik hamkorlar Farg‘onadan meva va sabzavotlar import qilish, ularni qayta ishlashni rivojlantirish va Yaponiya bozoriga yetkazib berish uchun barqaror logistika zanjirlarini shakllantirishga qiziqish bildirdilar.

Фергана делает ставку на Японию
Ферганская область Узбекистана расширяет экономическое партнерство с японским бизнесом и институтами развития. Делегация региона во главе с хокимом Хайрулло Бозоров провела в Токио серию переговоров, в ходе которых обсуждались проекты в сфере информационных технологий, искусственного интеллекта, медицины, логистики, сельского хозяйства и промышленности. По итогам встреч был подписан ряд соглашений и меморандумов о сотрудничестве.
Особый акцент сделан на взаимодействии с японскими IT- и AI-компаниями. Стороны обсудили потенциал Ферганской области, текущие возможности отрасли и перспективы развития цифровой инфраструктуры. Также достигнуты договоренности о внедрении технологий и более эффективном использовании кадрового потенциала молодежи региона, что должно усилить технологическую базу области.
Отдельные переговоры касались промышленной и аграрной кооперации. В частности, обсуждался проект по организации производства реагентов для медицинских анализов совместно с компанией Fujikura Kasei Co., Ltd.. Кроме того, японские партнеры проявили интерес к импорту фруктов и овощей из Ферганы, развитию их переработки и формированию устойчивых логистических цепочек для поставок на рынок Японии.