Xitoyning JinkoSolar kompaniyasi O'zbekistondagi yangi energetika loyihalari uchun 1 GVt modul yetkazib beradi
O'zbekiston qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish kursini kuchaytirmoqda.
Xitoyning JinkoSolar kompaniyasi respublikaga 1 GVt quvvatga ega Tiger Neo 3.0 fotovoltaik modullarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Yetkazib berishlar mahalliy distribyutor orqali amalga oshiriladi va sanoat ob’ektlaridan tortib yirik elektr stansiyalarigacha bo‘lgan quyosh energiyasi ishlab chiqarish loyihalari uchun mo‘ljallangan.
Kompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston allaqachon uning mahsulotlari uchun mintaqadagi asosiy bozorlardan biriga aylangan. Yangi modullar biznes va sanoat uchun taqsimlangan generatsiyada, shuningdek, keng ko‘lamli energetika loyihalarida qo‘llaniladi. Bu qaror mamlakatning an’anaviy energiya manbalariga qaramligini kamaytirish va “yashil” generatsiya ulushini kengaytirish strategiyasiga mos keladi.
Tiger Neo 3.0 quyosh panellari yuqori samaradorlikka ega va murakkab iqlim sharoitlarida – issiq yoz, harorat o‘zgarishlari va chang bo‘ronlari bilan ishlashga mo‘ljallangan. Qayta tiklanuvchi energiya manbalari sektorining o‘sishi fonida O‘zbekiston yirik xalqaro investorlarni jalb qilishda davom etmoqda: faqat 2025-yilda mamlakatda qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan elektr energiyasi ishlab chiqarish sezilarli darajada oshdi va ularning ulushi umumiy generatsiyaning beshdan biriga yaqinlashdi.

Китайская JinkoSolar поставит 1 ГВт модулей для новых энергопроектов в Узбекистане
Китайская компания JinkoSolar заключила соглашение о поставке 1 ГВт фотоэлектрических модулей Tiger Neo 3.0 в республику. Поставки будут идти через местного дистрибьютора и предназначены для проектов в сфере солнечной генерации — от промышленных объектов до крупных электростанций.
По данным компании, Узбекистан уже стал одним из ключевых рынков для её продукции в регионе. Новые модули будут использоваться в распределённой генерации для бизнеса и промышленности, а также в масштабных энергетических проектах. Решение вписывается в стратегию страны по снижению зависимости от традиционных источников энергии и расширению доли «зелёной» генерации.
Солнечные панели Tiger Neo 3.0 обладают высокой эффективностью и рассчитаны на работу в сложных климатических условиях — с жарким летом, перепадами температур и пыльными бурями. На фоне роста сектора ВИЭ Узбекистан продолжает привлекать крупных международных инвесторов: только за 2025 год производство электроэнергии из возобновляемых источников в стране заметно выросло, а их доля приблизилась к пятой части всей генерации.