O'zbekiston delegatsiyasi Shenchjen shahrida bo'lib o'tgan IV Butunjahon avtomobil standartlari va innovatsiyalari WASIC–2026 konferensiyasida ishtirok etdi. Forumda Texnik tartibga solish agentligi mutaxassislari ishtirok etib, mamlakatdagi joriy islohotlar va sohaning rivojlanishi haqida ma'ruza qildilar.
Muhokamalar markazida avtomobil sanoatidagi xalqaro sifat standartlari, jumladan IATF 16949 tizimi, shuningdek, ishlab chiqarishni boshqarish va samaradorlikni oshirishning zamonaviy yondashuvlari bo'ldi. Konferensiya ishtirokchilari, shuningdek, sohaning global miqyosda raqobatbardoshligini oshirish uchun kadrlar tayyorlash va avtomobil sanoatiga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalariga to'xtalib o'tdilar.
O'zbekiston vakillari standartlashtirish, metrologiya va texnik tartibga solish sohalaridagi islohotlar majmuasini taqdim etdilar, shuningdek, xorijiy hamkorlar bilan hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Tashrif davomida delegatsiya Xitoyning ishlab chiqarishni raqamlashtirish va zamonaviy sifat standartlari sohasidagi tajribasi bilan tanishdi, bu O'zbekistonning xalqaro avtomobil sanoatiga integratsiyasini kuchaytirishi kerak.

Делегация Узбекистана приняла участие в IV Всемирной конференции по автомобильным стандартам и инновациям WASIC–2026, которая прошла в Шэньчжэне. В форуме участвовали специалисты Агентства технического регулирования, представившие доклад о текущих реформах и развитии отрасли в стране.
В центре обсуждений оказались международные стандарты качества в автопроме, включая систему IATF 16949, а также современные подходы к управлению производством и повышению эффективности. Участники конференции также затронули вопросы подготовки кадров и внедрения цифровых технологий в автомобильную промышленность для повышения конкурентоспособности отрасли на глобальном уровне.
Представители Узбекистана представили комплекс реформ в сферах стандартизации, метрологии и технического регулирования, а также обсудили перспективы сотрудничества с зарубежными партнёрами. В ходе визита делегация ознакомилась с опытом Китая в области цифровизации производства и современных стандартов качества, что должно усилить интеграцию Узбекистана в международную автомобильную индустрию.